ΑΕΚ – ΟΦΗ 3-0

O ΟΦΗ γνώρισε την ήττα με σκορ 3-0 από την ΑΕΚ στην OPAP Arena, για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος Stoiximan Super League.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν για τους γηπεδούχους. Στο 21′ μετά από σέντρα του Amrabat, ο Ponse πήρε την κεφαλιά, με τον Σωτηρίου να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 28’ οι «κιτρινόμαυροι» έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Zuber βρήκε τον Ponse μέσα στην περιοχή και ο τελευταίος πλάσαρε εύστοχα για το 1-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το α’ ημίχρονο.

Ο ΟΦΗ ανέβασε την απόδοσή του στο β’ ημίχρονο, παίρνοντας παράλληλα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 54’. O Thorarinsson βγήκε από αριστερά, έκανε τη σέντρα για τον Luiz Phellype, ο οποίος με κοντινή προβολή δεν κατάφερε να νικήσει τον Stankovic. Τρία λεπτά αργότερα ο Phellype σούταρε ξανά, πρόλαβε όμως ο Pineda και έδιωξε την μπάλα.

Η ΑΕΚ βρήκε δεύτερο γκολ στο 68’, με τον Ponse να σκοράρει με πλασέ, μετά από μακρινή μπαλιά του Stankovic.

Η ομάδα μας έχασε δυο ακόμα καλές ευκαιρίες, αρχικά στο 86’, με τον Stankovic να αποκρούει το πλασέ του Dicko και στο 87’, με το δυνατό σουτ του Gallegos να περνά λίγο έξω από την εστία των γηπεδούχων.

Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο 90+6’ με τον Van Weert.

ΟΦΗ (Pepe Mel): Σωτηρίου, Larsson, Λαμπρόπουλος, Bressan, Thorarinsson, Glazer (77′ Mellado), Gallegos, Bakic (77′ Αποστολάκης), Baku (65′ Dicko), Abanda (46′ Riera), Phellype (74′ Θεοδοσουλάκης).