ΑΕΚ – ΟΦΗ 1-2

Ο ΟΦΗ πέτυχε σπουδαίο “διπλό” επί της ΑΕΚ στο Ο.Α.Κ.Α., στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League Interwetten, διατηρώντας το αήττητο σερί του εκτός έδρας.

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, η ομάδα μας έκανε την ανατροπή, με τα γκολ των Λάμπρου (23′) και Kamau (61′) και επικράτησε των “κιτρινόμαυρων”, για πρώτη φορά μετά από 20 χρόνια.

Ο ΟΦΗ παρατάχθηκε με τον Epassy ήταν στην εστία, τους Μπαλογιάννη, Πασαλίδη, Βούρο και Μαρινάκη από αριστερά προς τα δεξιά στην άμυνα, τους Μellado, Gallegos και De Guzman στον άξονα, τους Λάμπρου και Toral στα άκρα και τον van Duinen στην κορυφή της επίθεσης.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί στο 14′ με τον Vranjes. Ο Μάνταλος βρήκε στο ύψος της μικρής περιοχής τον Βόσνιο αμυντικό, ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Epassy για το 1-0.

Η ισοφάριση για τον ΟΦΗ ήρθε στο 23ο λεπτό, όταν ο Μαρινάκης έβγαλε την σέντρα από δεξιά, βρίσκοντας τον Λάμπρου μόνο του στην “καρδιά” της αντίπαλης περιοχής, με τον Έλληνα επιθετικό να σουτάρει εύστοχα για το 1-1.

Στο 30′ η ομάδα μας έχασε σημαντική ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο γκολ. Ο Λάμπρου έκανε το παράλληλο γύρισμα από δεξιά, ο Toral όμως αστόχησε εξ επαφής, σουτάροντας από δύσκολη γωνία, με το 1-1 να είναι το σκορ του α’ ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 47′, με το σουτ του Araujo να περνά εκτός εστίας, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Simoes με μακρινό σουτ νίκησε τον Epassy, όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Vranjes, ο οποίος κινήθηκε προς την μπάλα πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα, υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Στο 61′ ο Kamau, ο οποίος είχε περάσει στο ματς δυο λεπτά νωρίτερα, κατάφερε να χριστεί σκόρερ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, με διαγώνιο σουτ εντός περιοχής, έπειτα από ασίστ του Gallegos.

Στο 86ο λεπτό η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι, με τον Amrabat να το εκτελεί, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Epassy.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Epassy, Μαρινάκης, Βούρος, Πασαλίδης, Μπαλογιάννης, Mellado, Gallegos, De Guzman (58′ Kamau), Λάμπρου (65′ Τσιλιανίδης), Toral (77′ Γιαννούλης), van Duinen (65′ Castaignos).