Ακολουθήστε την ομάδα

ΑΕΚ – ΟΦΗ 2-1

Την ήττα με σκορ 2-1 γνώρισε ο ΟΦΗ από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League.

Η ομάδα μας κατάφερε να προηγηθεί στο 6ο λεπτό με τον Sturgeon, όμως οι “κιτρινόμαυροι” ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ, με τους Nedelcearu (34′) και Shakhov (74′) να διαμορφώνουν το τελικό 2-1.

Ο ΟΦΗ μπήκε πολύ καλά στο α’ ημίχρονο, «προειδοποίησε» στο 5’, με τον Μπαλογιάννη να μπαίνει στην περιοχή και να σουτάρει ελάχιστα άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Sturgeon. Ο Hnid στην προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα, την έστειλε στον Πορτογάλο, ο οποίος με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Τσιντώτα για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 23’, με τον Μάνταλο να κάνει την κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Paulinho και τον Waterman να μπλοκάρει.

Στο 29’ ο Sakor έκανε το σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής, με τον γκολκίπερ της ΑΕΚ να του λέει «όχι».

Στο 34’ ο Nedelcearu έγινε κάτοχος της μπάλας, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου και με κοντινή κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Μαχαίρας έχασε δυο ευκαιρίες να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, αρχικά στο 44’ με το σουτ του να σταματά στο δεξί δοκάρι της εστίας του Waterman και στη συνέχεια στο 52’ με τον τερματοφύλακα της ομάδας μας να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 70’ ο ΟΦΗ έχασε σημαντική ευκαιρία να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Ο De Guzman γύρισε ωραία στην περιοχή για τον Γιάννου, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο 74ο λεπτό ο Shakhov με ωραία ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Waterman για το 2-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε ο αγώνας.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος) : Waterman, Weiss, Βαφέας, Διαμαντής, Λυμπεράκης, Κοροβέσης, Mellado, Sakor (87’ Στάικος), Μπαλογιάννης (62’ De Guzman), Sturgeon (87’ Νοικοκυράκης), Γιάννου (83’ Γκαργκαλατζίδης).