Ακολουθήστε την ομάδα

ΑΕΛ – ΟΦΗ 0-1

Με πρωταγωνιστή τον Jonathan De Guzman, ο ΟΦΗ επικράτησε με σκορ 1-0 επί της ΑΕΛ, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο Στάδιο Αλκαζάρ, για την 5η αγωνιστική των playouts της Super League.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο ματς, αναζητώντας από νωρίς το γκολ. Μόλις στο 3ο λεπτό είχε την πρώτη της καλή στιγμή, με τον Γιάννου να σουτάρει και τον Nagy να μπλοκάρει, ενώ την ίδια κατάληξη είχε το εντός περιοχής σουτ του De Guzman τέσσερα λεπτά αργότερα.

Στο 15′ η ΑΕΛ είχε την πρώτη της τελική, με τον Ντουρμισάι να σουτάρει από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να περνά ψηλά άουτ.

Στο 33′ ο ΟΦΗ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον De Guzman. Έπειτα από σέντρα του Κοροβέση από αριστερά, ο Ολλανδός με καρφωτή κεφαλιά εντός περιοχής, νίκησε τον Nagy για το 0-1.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Acuna εκτέλεσε φάουλ εκτός περιοχής, με τον Waterman να διώχνει εντυπωσιακά, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του, με το 0-1 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Η καλή απόδοση του ΟΦΗ συνεχίστηκε και στο β’ ημίχρονο, όπου η ομάδα μας κατάφερε να διαχειριστεί το ματς και να διατηρήσει μέχρι το τέλος το προβάδισμα στο σκορ.

Στο 57′ ο Sardinero έχασε σημαντική ευκαιρία για το 0-2, μην καταφέρνοντας να βρει την μπάλα εντός περιοχής, μετά από γύρισμα του Κοροβέση. Στο 59′ ο διαιτητής Σιδηρόπουλος υπέδειξε πέναλτι υπέρ του ΟΦΗ για ανατροπή του Κοροβέση από τον Μπέρτο, όμως έπειτα από χρήση του VAR η απόφαση άλλαξε, κρίνοντας ότι η προβολή του ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων έγινε στην μπάλα.

Στο 68′ o De Guzman σούταρε από πλεονεκτική θέση, με την μπάλα να βρίσκει στα σώματα ενώ στο 79′ ο Acuna δεν κατάφερε να ευστοχήσει, με την μπάλα να κοντράρει και να απομακρύνεται.

Ο ΟΦΗ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές στο 85ο λεπτό. Ο Γιαννούλης έκανε προβολή στον Γλυνό, με τον διαιτητή να του δίνει αρχικά κίτρινη κάρτα. Όμως μετά από χρήση του VAR η απόφαση άλλαξε και ο ποδοσφαιριστής της ομάδας μας αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Με παίκτη λιγότερο όμως έμεινε και η ΑΕΛ, αφού ο Γλυνός τραυματίστηκε και δεν κατάφερε να συνεχίσει.

Η ομάδα μας κατάφερε να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη μόλις δυο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση των playouts.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Waterman, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Βούρος, Διαμαντής, Μαρινάκης, Sakor (81′ Sturgeon), Mellado, De Guzman, Sardinero (81′ Solis, 90 + 7′  λ.τ. Weiss), Γιάννου (87′ Βαφέας).