ΑΕΛ – ΟΦΗ 0-1

Ο ΟΦΗ νίκησε με σκορ 1-0 την ΑΕΛ στο Στάδιο Αλκαζάρ, με αυτογκόλ του Sparv στο 58ο λεπτό, για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League.

Η ΑΕΛ απείλησε μόλις στο 2ο λεπτό με διαγώνιο σουτ του Πλατέλλα, εκτός περιοχής, το οποίο πέρασε άουτ.

Ο ΟΦΗ, ο οποίος είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο 15’ με τον Sardinero. Ο Ισπανός μπήκε στην περιοχή από δεξιά και πλάσαρε, με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Nagy.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Σωτηρίου μπλόκαρε εύκολα την κεφαλιά του Πινακά.

Στο 45’ ο Weiss έκανε τη σέντρα για τον Sardinero, ο οποίος ήταν αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, όμως δεν κατάφερε να βρει την μπάλα.

Στο 52’ ο Στάικος επιχείρησε ένα δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με τον Nagy απομακρύνει, ενώ στο 54’ ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων μπλόκαρε την προσπάθεια του Sturgeon.

Στο 58ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπαλογιάννη, ο Sparv, στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του, για το 0-1 υπέρ του ΟΦΗ, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε ο αγώνας.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Weiss, Βούρος, Διαμαντής, Γιαννούλης, Λυμπεράκης (85′ Κοροβέσης), Στάικος, Mellado, Μπαλογιάννης (77′ Γιάννου), Sturgeon (90+3′ Γρίβας), Sardinero.