Ακολουθήστε την ομάδα

Απόλλων Σμύρνης – ΟΦΗ 0-0

Χωρίς νικητή (0-0) ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση 3ης αγωνιστικής των playouts της Super League, μεταξύ ΟΦΗ και Απόλλωνα Σμύρνης, που διεξήχθη στο γήπεδο “Γ. Καμάρας”.

Στο α’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, με τον ΟΦΗ να ισορροπεί και να έχει τον έλεγχο του αγώνα στο β’ ημίχρονο, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει.

Η “Ελαφρά Ταξιαρχία” μπήκε δυνατά στο ματς, χάνοντας τρείς ευκαιρίες να προηγηθεί, μέσα στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα. Στο 1′ ο Waterman απέκρουσε το εντός περιοχής σουτ του Fernandez, ένα λεπτό αργότερα ο Μαρινάκης σταμάτησε τον Coll, ενώ στο 4′ ο τερματοφύλακας της ομάδας μας είχε απάντηση στην κεφαλιά που επιχείρησε από κοντά ο Λισγάρας.

Ο ΟΦΗ είχε την πρώτη του τελική προσπάθεια στο 42ο λεπτό, με τον Sakor να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και την μπάλα να καταλήγει εκτός εστίας, με το 0-0 να είναι το σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια οι δυο ομάδες.

Στο β΄ ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Νίκου Νιόπλια παρουσιάστηκαν καλύτεροι σε σχέση με το α’ ημίχρονο, είχαν την κατοχή και καλή κυκλοφορία της μπάλας, όμως δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί.

Οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή στιγμή στο 54′, με τοn Waterman να μπλοκάρει το σουτ του Fernandez. Στο 58′, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Solis, o Διαμαντής πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, δεν μπόρεσε όμως να νικήσει τον Verhulst.

Στο 82ο λεπτό η κεφαλιά του Sardinero, έπειτα από σέντρα του Weiss, πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων, με το 0-0 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Waterman, Μαρινάκης, Διαμαντής, Βούρος, Λυμπεράκης, Mellado, Sakor, Sturgeon (81′ Weiss), De Guzman (55′ Μπαλογιάννης), Solis (66′ Νοικοκυράκης), Sardinero.