Απόλλων Σμύρνης – ΟΦΗ 2-1

Ο ΟΦΗ ηττήθηκε με σκορ 2-1 από τον Απόλλωνα Σμύρνης στο γήπεδο “Γ. Καμάρας”, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League.

Η “Ελαφρά Ταξιαρχία” κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την πρώτη της ευκαιρία στο ματς. Στο 17′ ο Slivka μπήκε στην περιοχή από δεξιά και σούταρε, ο Σωτηρίου απέκρουσε αρχικά όμως στην επαναφορά ο Dauda ευστόχησε για το 1-0.

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο ΟΦΗ έγινε πιο επιθετικός, αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης. Στο 27ο λεπτό ο Weiss έβγαλε τη σέντρα από δεξιά για τον Sturgeon και ο Πορτογάλος με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-1.

Η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει και να δημιουργεί προϋποθέσεις για γκολ. Στο 33′ ο Solis από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ. Λίγα λεπτά αργότερα μετά από ωραία συνεργασία των Γρίβα και Solis, η μπάλα κατέληξε στον Αργεντινό, ο οποίος σούταρε με τον Verhulst να έχει απάντηση.

Ο ΟΦΗ έχασε μια ακόμη ευκαιρία στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου. Ο Κοροβέσης έβγαλε τη σέντρα από αριστερά για τον Sturgeon μέσα στην περιοχή, ο Πορτογάλος όμως δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή, με την μπάλα να καταλήγει άουτ και το 1-1 να είναι το σκορ με το οποίο οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και απείλησαν στο 53′ με το σουτ του Dauda. Η ομάδα μας ισορρόπησε γρήγορα και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 60ο λεπτό. Ο Sturgeon πέρασε τρείς αντιπάλους του, μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έδωσε στον De Guzman, ο οποίος από κοντά πλάσαρε άουτ.

Δυο λεπτά αργότερα, μετά από σέντρα του Solis, ο Στάικος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ, λίγο έξω από την εστία του Verhulst.

Στο 81′ ο ΟΦΗ έχασε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα με τον Γρίβα να μην μπορεί να νικήσει τον Verhulst σε τετ α τετ.

Παρά τις πολλές ευκαιρίες του ΟΦΗ, ο Απόλλωνας ήταν αυτός που κατάφερε να πετύχει γκολ στο 84ο λεπτό με τον Ιωαννίδη να πλασάρει από κοντά για το τελικό 2-1.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Weiss, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Mellado, De Guzman, Στάικος (88′ Souza), Solis (77′ Sardinero), Sturgeon, Γρίβας.