Άρης – ΟΦΗ 3-1

Ο ΟΦΗ ηττήθηκε με σκορ 3-1 από τον Άρη στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της φάσης των “16”.

Η ομάδα μας παρατάχθηκε με διάταξη 4-3-3, έχοντας τον Waterman στην εστία, στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά τους Μαρινάκη, Βούρο, Διαμαντή και Μπαλογιάννη, στην μεσαία γραμμή τους De Guzman, Toral, Gallegos και στην επίθεση τους Λάμπρου και Kamau να πλαισιώνουν τον Castaignos.

Oι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 16′, με τον Kamara να κερδίζει πέναλτι, το οποίο καταλογίστηκε έπειτα από χρήση του VAR, και τον Bruno Gama να το εκτελεί εύστοχα για το 1-0. Λίγο πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου οι “κίτρινοι” κέρδισαν δεύτερο πέναλτι αυτή τη φορά με τον Ndiaye, το οποίο επίσης δόθηκε μετά από χρήση του VAR. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Kamara, ο οποίος νίκησε τον Waterman για το 2-0.

Ο ΟΦΗ, ο οποίος μπήκε φανερά βελτιωμένος στο β’ ημίχρονο, κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 56′, με τον Castaignos να εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο την κάθετη πάσα του Toral.

Στο 76′ η ομάδα μας έφτασε μια “ανάσα” από την ισοφάριση, με τον Λάμπρου να περνά τρείς αντιπάλους του και να σουτάρει από πλάγια θέση, με την μπάλα όμως να περνά άουτ.

Στο 89′ ο Iturbe με δυνατό μακρινό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Waterman, για το τελικό 3-1.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Waterman, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Gallegos (32′ λ.τ. Mellado), Toral (64′ Nabi), De Guzman, Λάμπρου (83′ Γιαννούλης), Kamau (46′ Τσιλιανίδης), Castaignos (83′ Γιάννου).