Άρης – ΟΦΗ 0-0

Ισόπαλοι (0-0) αναδείχθηκαν ΟΦΗ και Άρης σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο “Κλ. Βικελίδης”, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League Interwetten.

Ο Νίκος Νιόπλιας παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-3-3, έχοντας τον Epassy κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά τους Μαρινάκη, Βούρο, Πασαλίδη και Κοροβέση, στην μεσαία γραμμή τους Neira, Gallegos και De Guzman, ενώ στην τριάδα της επίθεσης ήταν οι Κamau, van Duinen και Castaignos.

Το ματς είχε καλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες, χωρίς όμως κάποια από αυτές να καταλήξει εντός εστίας.

Ο ΟΦΗ έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, με τον Kamau να βγαίνει στην αντεπίθεση και να βγάζει την κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας για τον Castaingos και τον Oλλανδό να μπαίνει στην περιοχή αλλά να “κόβεται” την τελευταία στιγμή από τον Brabec.

Ο Άρης απείλησε στο 11′ με τον Bruno Gama να στέλνει την μπάλα ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Epassy, ενώ έχασε σημαντική ευκαιρία στο 33′ με το σουτ του Kamara να περνά άουτ και το 0-0 να είναι το σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια οι δυο ομάδες.

Ο ΟΦΗ ισορρόπησε στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν αποτελεσματικός ανασταλτικά, δεν κατάφερε όμως να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ.

Η μοναδική καλή στιγμή του β’ ημιχρόνου ανήκε στον Άρη, με τον Ndiaye να κάνει την κεφαλιά εντός περιοχής και τον Epassy να διώχνει εντυπωσιακά, κρατώντας ανέπαφη την εστία του μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Epassy, Μαρινάκης (50′ λ.τ. Διαμαντής), Βούρος, Πασαλίδης, Κοροβέσης, Neira (76′ Selimovic), Gallegos, De Guzman, Kamau (76′ Weiss), van Duinen (62′ Durmishaj), Castaignos (62′ Λάμπρου).

Διαβάστε παρακάτω πώς εξελίχθηκε το ματς.