Άρης – ΟΦΗ 1-0

Ο ΟΦΗ ηττήθηκε με σκορ 1-0 από τον Άρη στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League.

Η ομάδα μας μπήκε καλά στο ματς, οι γηπεδούχοι όμως ήταν αυτοί που κατάφεραν να προηγηθούν. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Μήτρογλου μπήκε στην περιοχή και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την πάσα του Bertoglio, πλασάροντας εύστοχα για το 1-0.

Δυο λεπτά αργότερα, οι Θεσσαλονικείς έφτασαν πολύ κοντά στο 2-0 με τον Silva να στέλνει την μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Waterman.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ ήρθε στο 19ο λεπτό με το μακρινό σουτ του De Guzman να περνά δίπλα από την εστία του Cuesta.

Στο 33′ ο Sasha σούταρε εντός περιοχής με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω από την εστία του Waterman, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας της ομάδας μας είχε απάντηση στην κοντινή προβολή του Μάνου.

Στο 44ο λεπτό ο ΟΦΗ έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση με τον Γιαννούλη να μην καταφέρνει να πλασάρει τον Cuesta από κοντά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του De Guzman.

Στο 59′ η ομάδα μας απείλησε με τον De Guzman εντός περιοχής, το σουτ του όμως δεν ανησύχησε τον Cuesta.

Στο 82ο λεπτό μετά από ωραία ανάπτυξη και καλή κυκλοφορία της μπάλας, ο Μαρινάκης έγινε κάτοχος μέσα στην περιοχή, το πλασέ του όμως πέρασε εκτός εστίας.

Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά, με το 1-0 να παραμένει μέχρι τη λήξη.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Waterman, Μαρινάκης, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (79′ Weiss), Mellado, Στάικος (57′ Neira), De Guzman (61′ λ.τ. Sakor), Sardinero, Sturgeon, Castaignos.