Αστέρας Τρίπολης – ΟΦΗ 1-0

Ο ΟΦΗ ηττήθηκε με σκορ 1-0 από τον Αστέρα Τρίπολης, στο “Θ. Κολοκοτρώνης”, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League Interwetten.

Η ομάδα μας παρατάχθηκε με τον Waterman στην εστία, με τους Βούρο, Πασαλίδη, Γιαννούλη και Μπαλογιάννη να αποτελούν την τετράδα στην άμυνα. Στην μεσαία γραμμή ήταν οι De Guzman, Gallegos και Nabi, στην επίθεση αριστερά τον Λάμπρου, δεξιά τον Kamau και στην κορυφή τον Castaignos.

H πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στους γηπεδούχους, με την κεφαλιά του Sito να περνά εκτός εστίας, ενώ λίγα λεπτά αργότερα o Waterman σταμάτησε την κοντινή κεφαλιά του Barrales.

Στο 28′ ο Nabi με συρτό σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Παπαδόπουλου.

Ο Αστέρας κατάφερε να προηγηθεί λίγο πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 38ο λεπτό, με τον Carmona να κάνει το γύρισμα και τον Riera να σουτάρει εντός περιοχής, νικώντας τον Waterman.

Ο ΟΦΗ ανέβασε ρυθμό στο β’ ημίχρονο και στο 62′ έχασε σημαντική ευκαιρία για την ισοφάριση, με τον Λάμπρου να σουτάρει από δεξιά εντός περιοχής και την μπάλα να σταματά στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Παπαδόπουλου.

Στο 90+3′ ο Alvarez με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκών, με το 1-0 να παραμένει μέχρι τη λήξη του αγώνα.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Waterman, Βούρος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, De Guzman (86′ Στάικος), Gallegos (64′ Neira), Nabi (58′ van Duinen), Λάμπρου, Kamau (45′ Τσιλιανίδης), Castaignos (64′ Γρίβας).