Ατρόμητος – ΟΦΗ 2-2

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, ο ΟΦΗ, με τα γκολ των Λάμπρου (59′) και Phellype (69′), αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Ατρόμητο στο Δημοτικό στάδιο Περιστερίου, για τον εξ αναβολής αγώνα της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League Interwetten.

Ο Νίκος Νιόπλιας επέλεξε τον Epassy για την εστία, έχοντας στην άμυνα τους Weiss, Πασαλίδη, Βούρο, Γιαννούλη και Μπαλογιάννη. Στην μεσαία γραμμή ήταν οι Gallegos και De Guzman, στα άκρα της επίθεσης οι Λάμπρου (αριστερά) και Toral (δεξιά), με τον Phellype να βρίσκεται στην κορυφή.

Ο Ατρόμητος ήταν αυτός που απείλησε πρώτος, με τον Κουλούρη να βγαίνει τετ α τετ με τον Epassy, μετά από κάθετη πάσα του Alibec, όμως ο γκολκίπερ της ομάδας μας του είπε “όχι”.

Στο 15′ ο Muniz, μετά από φάση διαρκείας, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα, ανοίγοντας το σκορ για τους Περιστεριώτες.

Στο 35′ ο Alibec έγινε κάτοχος της μπάλας, μπήκε στην περιοχή και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Epassy, για το 2-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το α’ ημίχρονο.

Η πρώτη καλή στιγμή του β’ ημιχρόνου ήταν και πάλι για τους γηπεδούχους, με τον Rotariu να απειλεί στο 47′, ενώ στο 53′ ήρθε η απάντηση από πλευράς ΟΦΗ με τον Durmishaj να επιχειρεί γυριστό σουτ εντός περιοχής, μετά από σέντρα του Λάμπρου, όμως η μπάλα κόντραρε.

Έξι λεπτά αργότερα η ομάδα μας κατάφερε να μειώσει σε 2-1, όταν μετά από σέντρα από αριστερά, ο Γιαννιώτης προέβη σε λανθασμένη έξοδο, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του και ο Λάμπρου επωφελήθηκε, στέλνοντας την στα αντίπαλα δίχτυα.

Στο 67ο λεπτό ο διαιτητής έδωσε πέναλτι υπέρ του ΟΦΗ για χέρι του Erlingmark, το οποίο επιβεβαιώθηκε μετά από χρήση του VAR. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Phellype, ο οποίος ευστόχησε για το 2-2.

Στο 78′ άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες, με τον Στάικο να αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβάλλεται. Στο 86′ τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τον ΟΦΗ, όταν ο Toral αποχώρησε λόγω τραυματισμού. Ο Νίκος Νιόπλιας είχε ολοκληρώσει ήδη τις πέντε αλλαγές του, με την ομάδα μας να συνεχίζει με εννέα παίκτες για το υπόλοιπο του αγώνα.

Στα λεπτά που ακολούθησαν ο Ατρόμητος έχασε μια ακόμη ευκαιρία με τον Epassy να μπλοκάρει την κεφαλιά του Κουλούρη (88′), ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων κατάφερε να σκοράρει, όμως το γκολ δεν μέτρησε, καθώς είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ στον Μαρινάκη.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Epassy, Weiss (70′ Μαρινάκης), Πασαλίδης (46′ Durmishaj), Βούρος, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Toral, De Guzman (λ.τ. Στάικος), Gallegos, Λάμπρου (70′ Τσιλιανίδης), Phellype (82′ Selimovic).