Ακολουθήστε την ομάδα

Ατρόμητος – ΟΦΗ 0-0

Ισόπαλοι (0-0) αναδείχθηκαν ΟΦΗ και Ατρόμητος, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο Δημοτικό στάδιο Περιστερίου, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League.

Παρά το γεγονός ότι ο ρυθμός του αγώνα ήταν καλός από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, η πρώτη σημαντική ευκαιρία καταγράφηκε στο 28ο λεπτό με τον Μανούσο να αστοχεί από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Ένα λεπτό αργότερα, ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ με τον Γρίβα, όμως το γκολ ακυρώθηκε, καθώς ο ποδοσφαιριστής της ομάδας μας υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Στο 32’, ο Μuniz απέτυχε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση, στέλνοντας τη μπάλα πάνω στον Waterman, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Agayev σκόραρε για τον Ατρόμητο, όμως το γκολ του ακυρώθηκε, καθώς η μπάλα είχε βρει στο χέρι του πριν καταλήξει στα δίχτυα της εστίας του Ολλανδού.

Ο ΟΦΗ έχασε δυο σημαντικές ευκαιρίες να προηγηθεί λίγο πριν τη λήξη α’ ημιχρόνου. Στο 40’ ο Weiss βγήκε τετ α τετ με τον Μανδά, χωρίς όμως να καταφέρει να τον νικήσει, ενώ στις καθυστερήσεις η κεφαλιά του Διαμαντή σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Η ομάδα μας αναγκάστηκε να αγωνιστεί με 10 ποδοσφαιριστές στο μεγαλύτερο μέρος του β’ ημιχρόνου, καθώς στο 52’ ο Mellado δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε για μαρκάρισμα στον Agayev.

Ο Ατρόμητος, εκμεταλλευόμενος το αριθμητικό πλεονέκτημα, πίεσε κυρίως με τον Muniz, ο οποίος έχασε αρκετές ευκαιρίες να σκοράρει με ισάριθμα σουτ έξω από την περιοχή στο 55′, στο 58′, στο 60′ και στο 66′.

Στο 94’ o ΟΦΗ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ και να πάρει τη νίκη, με τον Neira να πλασάρει από το ύψος του πέναλτι και τον Μανδά να μπλοκάρει.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Waterman, Weiss, Διαμαντής, Βαφέας, Selimovic (46’ Βούρος), Λυμπεράκης (70’ Κοροβέσης), Μπαλογιάννης (46’ Στάικος), Mellado, Neira, Sturgeon (84’ Τσιλιανίδης), Γρίβας.