Ακολουθήστε την ομάδα

Χρήσιμα συμπεράσματα

Μια νίκη και μια ισοπαλία ήταν ο απολογισμός του ΟΦΗ στο «Μαρκομιχελάκειο» τουρνουά που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου (22/8) στο γήπεδο Αρχανών.

Στον πρώτο αγώνα, ο οποίος ήταν διάρκειας 45 λεπτών, η ομάδα μας επικράτησε με σκορ 4-0 επί της Αναγέννησης Ιεράπετρας.

Ο ΟΦΗ είχε τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια του 45λεπτου, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 9’ με τον Sardinero να σουτάρει εντός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της αντίπαλης εστίας, έπειτα από πάσα του Μίγγου.

Στο 11ο λεπτό ο Ισπανός πέτυχε και δεύτερο γκολ για τον ΟΦΗ. Ο Weiss έκανε τη σέντρα και o Sardinero με πλασέ στην κίνηση, έκανε το 2-0.

Στο 24’ ο Στάικος νίκησε τον γκολκίπερ της Αναγέννησης για το 3-0, ενώ στο 44’ ο Sardinero εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την πάσα του Στάικου και έκανε το 4-0, σουτάροντας σε κενή εστία.

Ο δεύτερος φιλικός αγώνας με αντίπαλο τον Γιούχτα, ο οποίος επίσης είχε διάρκεια 45 λεπτών, έληξε χωρίς σκορ.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στους γηπεδούχους, με τον Βαφέα να ανατρέπει εντός περιοχής τον Πλουσή και τον διαιτητή του ματς να δίνει πέναλτι υπέρ του Γιούχτα. Ο Κατσικοκέρης ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ήταν άστοχος καθώς η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι της εστίας του Whalley.

Στο 14‘ o Selimovic δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, με την μπάλα να περνά άουτ. Στο 35’ η ομάδα μας έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τον Nabi να σουτάρει και τον Κόλλια να μπλοκάρει, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Άγγλος μέσος επιχείρησε νέο σουτ, το οποίο πέρασε εκτός εστίας.

Ο ΟΦΗ έχασε δυο ακόμα καλές ευκαιρίες να σκοράρει με τους Γρίβα (40’) και Nabi (42’), με το 0-0 να παραμένει μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Στον αγώνα με την Αναγέννηση Ιεράπετρας έπαιξαν οι: Σηφάκης, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Βούρος, Weiss, Στάικος, Μίγγος, Σουρνάκης, Γρίβας, Νοικοκυράκης, Sardinero.

Στον αγώνα με τον Γιούχτα αγωνίστηκαν οι: Whalley, Γιαννούλης, Selimovic, Βαφέας, Μαρινάκης, Στάικος, Nabi, Sakor, Νοικοκυράκης, Figueiredo, Vaz.

Επίσης έπαιξαν οι: Μίγγος, Weiss, Γρίβας.