Επιθετικός μονόλογος του ΟΦΗ στο 2-0 επί του Ηλυσιακού

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε επιθετικό μονόλογο του ΟΦΗ, η κρητική ομάδα κέρδισε 2-0 τον Ηλυσιακό και έκανε το ένα απο τα δυο βήματα που χρειάζεται ακόμη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα στον 4ο όμιλο της Γ Εθνικής.

Μπροστά σε 5 περίπου χιλιάδες θεατές στο Γεντί Κουλέ ο ΟΦΗ πρόσφερε και πάλι θέαμα στους φιλάθλους του, με το 2-0 να αδικεί την προσπάθεια του μέσα στο γήπεδο, καθώς έγναν ευκαιρίες για αστρονομικό σκορ!

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο 24′ με ένα εκπληκτικό γκολ απο τον Πόποβιτς με σούτ απο 25 μέτρα και διπλασίασε τα τέρματα του με τον Καλέ στο 50′.

Ο ΟΦΗ είχε και δοκάρι με φάουλ του Φραγκουλάκη στο 6′ αλλά και πολλές καθαρές ευκαιρίες να σκοράρει, τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο.

Ηταν μια εύκολη νίκη για τον ΟΦΗ, απέναντι σε ένα Ηλυσιακό που αμύνθηκε μαζικά, είχε κορυφαίο τον τερματοφύλακα του (Σηφάκης), αλλά αν οι παίκτες του ΟΦΗ ήταν πιο απλοί και ομαδικοί στην τελική τους προσπάθεια, το σκορ θα είχε πραγματικά ξεφύγει.

Ο ΟΦΗ πάντως έδειξε για μια ακόμη φορά ότι στο γήπεδο του είναι αγωνιστικά αξιόπιστος και πηγαίνει δυνατός στα δυο τελευταία παιχνίδια του πρωταθλήματος με τους Τράχωνες Αλίμου εκτός έδρας στις 8 Μαίου και με τον Φωστήρα στο Γεντί Κουλέ στις 15 του μήνα.

Με δυο νίκες στα παιχνίδια αυτά, ο ΟΦΗ είναι πρωταθλητής ότι και να γίνει.

Το πρωτάθλημα της Γ Εθνικής διακόπτεται για μια εβδομάδα λόγω Πάσχα και στον ΟΦΗ θα έχουν την ευκαιρία της ανασύνταξης, ενόψει των δυο τελευταίων αναμετρήσεων της χρονιάς.

Διαιτητής: Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου), Σινιοράκης, Βυζιργια

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Κιάσσος, Κοιλιάρας, Κώτσιος, Ραπτάκης, Νάστος, Περογαμβράκης (64′ Μπουρσέλης), Φραγκουλάκης, Πόποβιτς (72′ Σαχλαμάκης), Χαντί (67′ Φαμπίνιο), Καλέ.

Στον πάγκο οι: Μπολάκης,Γκούμας, Φαμπίνιο, Κασμερίδης, Φαζός, Μπουρσέλης, Σακλαμάκης.

Ηλυσιακός: Σηφάκης, Μεξης, Ζατζηγιαννακός , Σίσκος, Μπίρης, Αμανατίδης (68′ Φλέγκας), Τζώρτζης, Σταύρου, Ιωάννου (46′ Σαμπανάι), Θανόπουλος (54′ Στρίγγας), Πουλάκος.

Στον πάγκο οι: Φούντας, Στρίγγας, Σαμπανάι,Κουρεπίνης, Φλέγκας, Παπαδημητρίου, Κατσίγιαννης.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

5′ Η πρώτη φάση για τον ΟΦΗ. Ο Χαντί σε θέση βολής σουτάρει, ο γκολκήπερ του Ηλυσιακού διώχνει.

6′ Δοκάρι για τον ΟΦΗ. Ο Φραγκουλάκης εκτελεί το φάουλ η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στην επαναφορά της μπάλας Καλέ και Χαντί μπήκαν στην φάση, αλλά οι αμυντικοί του Ηλυσιακού έδιωξαν.

12′ Σουτ του Φραγκουλάκη απο το ύψος της περιοχής, ο γκολκήπερ του Ηλυσιακού μπλόκαρε τη μπάλα.

14′ Σέντρα του Πόποβιτς, κεφαλιά του Περογαμβράκη, οι αμυντικοί διώχνουν τη μπάλα που πήγαινε προς την εστία.

19′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Περογαμβράκης βγάζει τον Χαντί στην πλάτη της άμυνας, αυτός προσπαθεί να περάσει και τον τερματοφύλακα που έκανε έξοδο, αλλά ο τελευταίος διώχνει.

21′ Νέα καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Φραγκουλάκης σουτάρει απο το ύψος της περιοχής, ο γκολκήπερ του Ηλυσιακού διώχνει εκπληκτικά σε κόρνερ.

22′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Παράλληλη σέντρα του Πόποβιτς για τον Περογαμβράκη ο οποίος δεν προλαβαίνει να τη σπρώξει στην κενή εστία.

24′ Το 1-0 για τον ΟΦΗ! Ο Πόποβιτς παίρνει τη μπάλα έξω απο την περιοχή και με σουτ-κεραυνό απο 25 μέτρα έστειλε τη μπάλα στο «Γ» της εστίας του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Εξαιρετικό γκολ απο τον Πόποβιτς και 1-0 για τον ΟΦΗ.

34′ Ωραία σέντρα στο πρώτο δοκάρι του Κοιλιάρα για τον Περογαμβράκη, ο οποίος σούταρε στην κίνηση άουτ.

40′ Μεγάλη επέμβαση του γκολκήπερ Σηφάκη του Ηλυσιακού σε σούτ του Πόποβιτς, απο το σημείο του πέναλτι. Με εκπληκτική εκτίναξη στη γωνία του ο τερματοφύλακας του Ηλυσιακού έδιωξε σε κόρνερ.

50′ Το 2-0 για τον ΟΦΗ. Ο Καλέ με διαγώνιο σούτ μέσα απο την περιοχή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (2-0).

56′ Σούτ του Πουλάκου απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.

62′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Περογαμβράκη, κεφαλιά του Φραγκουλάκη, η μπάλα λίγο άουτ.

71′ Σούτ του Κιάσσου, διώχνει με δυσκολία ο τερματοφύλακας του Ηλυσιακού.

74′ Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ με κεφαλιά του Μπουρσέλη απο κοντά και τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

75′ Ο Καλέ βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του Ηλυσιακού και επιχειρεί να κρεμάσει τον αντίπαλο γκολκήπερ, ο οποίος διώχνει σε κόρνερ.

85′ Ο Κιάσσος βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και πλασάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

87′ Ο Καλέ μόνος απο την μικρή περιοχή αστοχεί με κεφαλιά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

+90 Καλή στιγμή για τον Ηλυσιακό με τον Πουλάκο σε θέση βολής να πλασάρει άουτ.