Μια μεγάλη βραδιά για τους παίκτες του, τον προπονητή, του τον κόσμο του.

Μια μεγάλη βραδιά δικαίωσης για την διοίκηση της ομάδας, η οποία οραματίζεται ένα ΟΦΗ ηγιή και ισχυρό, ξανά στην Σούπερ Λίγκ!

Και όπως φάνηκε ο ΟΦΗ ανήκει στην μεγάλη κατηγορία!

Μπροστά σε 5 χιλιάδες θεατές, οι οποίοι αψήφισαν την κακοκαιρία και τη δυνατή βροχή, ο ΟΦΗ της Football league όχι μόνο κοίταξε στα μάτια τον Παναθηναικό, αλλά τον κέρδισε με ανατροπή στο «φλεγόμενο» Γεντί Κουλέ!

Νίκη με 2-1 και σοβαρές ελπίδες πρόκρισης για τον ΟΦΗ στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, καθώς αν κερδίσει στην τρίτη και τελευταία αγωνιστική ξανά στο Γεντί Κουλέ, τον Ηρακλή, τότε είναι το ακλόνητο φαβορί για να περάσει στην επόμενη φάση!

Στο παιχνίδι ΟΦΗ-Παναθηναικός, υπήρξαν στιγμές ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, που αν δεν ήξερες τις ομάδες, δεν θα μπορούσε να διακρίνεις ότι υπάρχει μεταξύ τους διαφορά μιας κατηγορίας.

Ο Παναθηναικός μπήκε δυνατά και επιθετικά στο παιχνίδι. Τον ευνοήσε και το γεγονός ότι το σημείο του γηπέδου, στην επίθεση του ΟΦΗ, ήταν «λίμνη» και ουσιαστικά εμπόδιζε τον ΟΦΗ να αναπτυχθεί.

Ο πράσινοι, που ξεκίνησαν με δοκάρι με τον Μπέργκ στο 2′ και μια μεγάλη φάση στο 4′, αλλά κατάφεραν να μπούν σε θέση οδηγού στο 31′ όταν ο Μπέργκ, εκμεταλεύτηκε την ωραία ασίστ του Ιμπάρμπο και πλάσαρε ιδανικά τον Δάφκο κάνοντας το 0-1.

Ο ΟΦΗ στο τελευταίο 15λεπτο του πρώτου μέρους πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 43′ και 45′ με τον Βουό, έκανε την άμυνα του ΠΑΟ να τον νοιώσει. Στη δεύτερη φάση (45′) ο Βουό έβγαλε στον Χαντί, ο οποίος έπεσε μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) που ήταν κοντά στη φάση είπε «όχι» και το video του αγώνα, δικαίωσε την απόφαση του.

Ο Παναθηναικός πήγε στα αποδυτήρια με το 0-1.

Ο ΟΦΗ στο 58′ προειδοποίησε την άμυνα του ΠΑΟ σε μια ωραία συνεργασία του Βουό με τον Χαντί, όπου ο τελευταίος βρέθηκε στο σημείο του πέναλτι, αλλά δεν βρήκε τη μπάλα για να πλασάρει.

Στο 65′ ο Νιόπλιας έκανε την κίνηση που άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα.

Πέρασε τον Ογκποε δίπλα στον Βουό στην επίθεση.

Ο Ογκμποε με το ψηλό και δυνατό του κορμί, μπήκε αμέσως στο πνεύμα του αγώνα, ενώ ο εξαιρετικός για μια ακόμη φορά Βουό, βρήκε το καλύτερο στήριγμα.

Στο 66′ Βουό χόρεψε τον Ιβάνοφ, αλλά γλύστρησε πάνω που έμπαινε μόνος στην περιοχή.

Αλλά στο 68′ έγινε η φάση που άλλαξε την εικόνα του αγώνα.

Ο Βουό πήγε γρήγορα στη μπάλα μετά το λάθος γύρισμα του Κουλιμπαλί στον Κοτσώλη και ο γκολκήπερ τυ Παναθηναικού τον ανέτρεψε καθαρά.

Πέναλτι για τον ΟΦΗ και 1-1 με εύστοχη εκτέλεση του Χαντί.

Ο ΟΦΗ έπαιξε έξυπνα στο υπόλοιπο του αγώνα και έψαχνε συνεχώς μια κόντρα επίθεση, απέναντι στον Παναθηναικό, που έπαιξε με ρίσκο για ένα δεύτερο γκολ.

Στο 84′ ο Βουό βρήκε εκπληκτικά στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟ τον Ογκμποε, ο οποίος πρόλαβε στην έξοδο τον Κοτσώλη, τον πέρασε και έστειλε την μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίχτυα.

2-1 για τον ΟΦΗ μέσα σε αποθέωση!

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και ο ΟΦΗ πανγύρισε μια ιστορική νίκη, επί του Παναθηναικού, την οποία πετυχαίνει ως ομάδα της Β’ Εθνικής, γεγονός που αποκτά, ιδιαίτερη σημασία.

Ο ΟΦΗ στο παιχνίδι με τον ΠΑΟ, πέτυχε τον ιδανικό συνδιασμό.

Ανταποκρίθηκε σαν ομάδα στο γήπεδο, πήρε ένα μεγάλο αποτέλεσμα και έστειλε ένα μήνυμα ότι ο ΟΦΗ λείπει απο την μεγάλη κατηγορία!

Στις εντυπωσιακές στιγμ τυ αγώνα, ένα τεράστιο πανό που «σήκωσαν» οι φίλαθλοι του ΟΦΗ πριν απο τη σέντρα, το οποίο είχε τις λέξεις «Δύναμη», «Πάθος», «Υπερηφάνια».

Σε αυτήν την μεγάλη βραδιά ο ΟΦΗ είχε και τα τρία!

Υψηλό επίπεδο διαιτησίας απο τον Παπαδόπουλο (Μακεδονίας) και τους βοηθούς του (Δημητριάδη και Καλφάκη), σε ένα δύσκολο παιχνίδι και για τους διαιτητές σε ένα βαρύ τερέν.

ΟΦΗ: Δάφκος, Νάστος, Μιλοσάβλιεφ (86′ Κιάσσος), Οστοιτς, Βουό (+90 Ροβίθης), Χαντί, Μίκιτς, Μπουρσέλης (65′ Ογκμποε), Κομεσίδης, Αντουκόρ, Βαλλιάνος.

Στον πάγκο οι: Δερμιτζάκης, Ροβίθης, Μανιαδής, Κοντογιάννης, Κιάσσος, Ογκμποε, Φαζός.

Παναθηναικός: Κοτσώλης, Κουτρουμπής, Ρέις (70′ Ρινάλντι), Ιμπάρμπο (57′ Χούλτ), Μπέργκ, Ζέκα, Λούντ, Γουακάσο, Ενμποκού, Ιβάνοφ, Κουλιμπαλί.

Στον πάγκο οι: Ξενόπουλος, Μπουμάλ, Βιγιαφάνες, Ριναλντι, Χούλτ, Μοντέστο, Μίγγος.

ΤΟ ΦΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2′ Η πρώτη μεγάλη φάση για τον ΠΑΟ. Ο Κουλιμπαλί έβγαλε μόνο τον Μπέργκ, ο οποίος πλάσαρε και η μπάλα βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Δάφκου.

4′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναικό. Η άμυνα του ΟΦΗ «κόλλησε», η μπάλα έφτασε στον Μπέργκ, αλλά ο Δαφκος έδιωξε εντυπωσιακά.

15′ Ο ΟΦΗ απειλεί με τον Βουό, ο οποίος δεν έχει σύμμαχο το τερέν, καθώς η μπάλα κόλλησε και δεν κατάφερε να σουτάρει απο καλή θέση.

22′ Απευθείας φάουλ του Γουακάσο, μπλόκαρε ο Δάφκος.

31′ Ο Μπέργκ σε θέση βολής, μετά απο μπαλιά του Ιμπάρμπο, πλασάρει ιδανικά κάνοντας το 0-1.

43′ Kαλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Σέντρα Μιλοσάβλιεφ, κεφαλιά του Βουό, η μπάλα πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.

45′ Μεγάλη φάση για το ΟΦΗ. Ο Βουό χορεύει την άμυνα του ΠΑΟ, βγάζει στον Χαντί, ο οποίος πέφτει και ζητάει πέναλτι, αλλα ο διαιτητής τον παρατηρεί με κίτρινη κάρτα για θέατρο. Το VIDEO δικαιώνει την απόφαση του διαιτητή.

58′ Σέντρα του Μικιτς, ο Βουό με το κεφάλι βρίσκει τον Χαντί, ο οποίος μονος απο το σημείο του πέναλτι, δεν μπόρεσε να κάνει το σούτ αφύλακτος.

66′ Ο Βουό φεύγει μόνος στην αντίπαλη περιοχή, αλλα γλυστάει και πέφτει και η ευκαιρία χάνεται για τον ΟΦΗ.

68′ Κερδίζει πέναλτι ο ΟΦΗ. Ο Κοτσώλης ανατρέπει τον Βουό και ο διαιτητής που είναι κοντά στην φάση δείχνει την άσπρη βούλα. Το εκτελεί ο Χαντί και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (1-1).

79′ Σούτ του Εμποκού, διώχνει ο Δάφκος.

84′ Το 2-1 για τον ΟΦΗ. Ο Βουό κάνει εκπληκτική ενέργεια και δίνει στον Ογκμποε, ο οποίος περνάει και τον τερματοφύλακα και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!