Ιωνικός – ΟΦΗ 0-0

Ισόπαλοι χωρίς σκορ, αναδείχθηκαν ΟΦΗ και Ιωνικός, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League Interwetten.

Ο Νίκος Νιόπλιας επέλεξε τον Epassy για την εστία, με την αμυντική τετράδα να αποτελείται από τους Μαρινάκη, Βούρο, Γιαννούλη και Μπαλογιάννη. Οι Mellado, Neira και Gallegos ήταν στην μεσαία γραμμή, με τους Durmishaj – Τσιλιανίδη να αγωνίζονται στα άκρα της επίθεσης και τον Phellype στην κορυφή.

Ο ΟΦΗ μπήκε καλά στο ματς, είχε την πρώτη του φάση στο 3ο λεπτό, με το αδύναμο σουτ του Μπαλογιάννη να μην ανησυχεί τον Χουτεσιώτη, ενώ έφτασε δυο φορές πολύ κοντά στο γκολ. Αρχικά στο 21′, μετά από λάθος του Χουτεσιώτη, ο Phellype έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, πάσαρε στον Τσιλιανίδη, το κοντινό πλασέ του οποίου κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα, o Durmishaj βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Χουτεσιώτη, ο οποίος απομάκρυνε με δυσκολία.

Ο ρυθμός ανέβηκε στο β’ ημίχρονο, με τον Ιωνικό να απειλεί στο 48′ όταν, έπειτα από προβολή του Μπαλογιάννη σε γύρισμα του Βαλεριάνου, ο Epassy έβγαλε δύσκολα στη δεξιά του γωνία, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα o γκολκίπερ της ομάδας μας μπλόκαρε το σουτ του Aosman.

Ο ΟΦΗ απάντησε στο 49′ με την κεφαλιά του Phellype να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Χουτεσιώτη.

Στο 65′ οι γηπεδούχοι είχαν την καλύτερή τους στιγμή στο ματς, με τον Μύγα να βγάζει τη σέντρα από δεξιά για τον Thuram, ο οποίος από κοντά έκανε την κεφαλιά, με τον Epassy να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Στο 69′  Τσιλιανίδης πλάσαρε από το όριο της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Χουτεσιώτη, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων σταμάτησε και πάλι το πλασέ του Έλληνα επιθετικού.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μαρινάκης επιχείρησε διαγώνιο σουτ εντός περιοχής, με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω από την εστία του Ιωνικού και το 0-0 να παραμένει μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.