Κηφισιά - ΟΦΗ 0-0 - Ofi FC

Κηφισιά – ΟΦΗ 0-0

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του ΟΦΗ με την Κηφισιά, που έγινε στο γήπεδο “Μιχάλης Κρητικόπουλος” της Καισαριανής για την 1η αγωνιστική των playouts του πρωταθλήματος Stoiximan Super League.

Παρά το γεγονός ότι η ομάδα μας δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, δεν κατάφερε να σκοράρει, με τον αγώνα να λήγει ισόπαλος (0-0).

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι απείλησαν μόλις στο 1ο λεπτό. Ο Milicevic  από αριστερά βρήκε τον Santos στο δεύτερο δοκάρι, εκείνος πλάσαρε όμως οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ έδιωξαν την μπάλα πάνω στην γραμμή τέρματος.

O ΟΦΗ ισορρόπησε γρήγορα και στο 19′ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα της εστίας του Αναγνωστόπουλου με τον Iseka, όμως το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο ποδοσφαιριστής της ομάδας μας υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι τη λήξη του α’ ημιχρόνου, ο ΟΦΗ ανέβασε περισσότερο την απόδοσή του, χάνοντας δυο μεγάλες ευκαιρίες. Στο 38′ ο Baku δεν κατάφερε να νικήσει τον Αναγνωστόπουλο σε τετ α τετ, ενώ στο 44′ ο Iseka με ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα δίπλα στο δεξί δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Όπως στο α’ έτσι και στο β’ ημίχρονο η Κηφισιά απείλησε πρώτη, με τον Ozegovic στο 53′ να κάνει ένα άστοχο σουτ μέσα από την περιοχή.

Δυο λεπτά αργότερα η ομάδα μας έχασε μια ακόμη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τον Baku να μην εκμεταλλεύεται το λάθος του Αναγνωστόπουλου, ενώ στο 66′ ο Iseka δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ των γηπεδούχων. Στο 71′ ο Αποστολάκης με ωραίο μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Ο ΟΦΗ συνέχισε να πιέζει, ψάχνοντας το γκολ που θα του έδινε το προβάδισμα και στο 85′ έχασε μια ακόμα σημαντική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τον Baku να πλασάρει και την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Αναγνωστόπουλου, με το 0-0 να παραμένει μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

ΟΦΗ (Τ. Δέλλας): Baumann, Larsson, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Abanda, Bakic (78′ Riera), Mellado, Jimenez (64′ Gallegos), Baku (88′ Phellype), Αποστολάκης (88′ Mosquera), Iseka.