Κηφισιά - ΟΦΗ 1-1 - Ofi FC

Κηφισιά – ΟΦΗ 1-1

Την συμμετοχή του στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου εξασφάλισε ο ΟΦΗ, ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος (1-1) με την Κηφισιά στο γήπεδο της Καισαριανής, για τη 2η αγωνιστική της φάσης των “16”, αποτέλεσμα το οποίο, σε συνδυασμό με το 3-1 του πρώτου αγώνα στο Ηράκλειο, έδωσε την πρόκριση στην ομάδα μας με συνολικό σκορ 4-2.

Ο ΟΦΗ είχε την πρώτη του τελική στο 23ο λεπτό, με τον Bakic να σουτάρει από μακριά, χωρίς να βρίσκει στόχο. Στο 28′ και το 30′ η ομάδα μας απείλησε εκ νέου με τον Riera και τον Dicko, ενώ στο 43′ ο ΟΦΗ είχε νέα καλή στιγμή, αλλά το σουτ του Bakic από δύσκολη γωνία έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Νικοπολίδη.

Η Κηφισιά ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο β’ ημίχρονο, χάνοντας δυο ευκαιρίες, με σημαντικότερη αυτή στο 56′, με τον Anderegen να πιάνει αμαρκάριστος την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 60′. Μετά από ωραία ενέργεια του Tetteh μέσα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Κωνσταντακόπουλο, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Baumann για το 1-0, ενώ στο 71′ ο Μασούρας βρήκε τον Κωνσταντακόπουλο στην περιοχή, εκείνος σούταρε από δύσκολη γωνία και αστόχησε.

Στο 90+2′ ο Baku, ο οποίος πραγματοποίησε την πρώτη του εμφάνιση με τα “ασπρόμαυρα”, κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Phellype, ο οποίος ευστόχησε για το τελικό 1-1, “κλειδώνοντας” την πρόκριση για τον ΟΦΗ.

ΟΦΗ (Pepe Mel): Baumann, Larsson, Βούρος, Πασαλίδης (67′ Λαμπρόπουλος), Abanda, Gallegos, Glazer, Bakic (67′ Neira), Riera (46′ Baku), Mosquera (80′ Mellado), Dicko (67′ Phellype).