Ακολουθήστε την ομάδα

Λαμία – ΟΦΗ 0-2

Με τους Vajebah Sakor και Jonathan De Guzman να πετυχαίνουν από ένα γκολ, ο ΟΦΗ πήρε τη νίκη με σκορ 2-0 επί της Λαμίας στο “Αθανάσιος Διάκος”, για την 6η αγωνιστική των playouts της Super League, εξασφαλίζοντας την παραμονή του στην κατηγορία μια αγωνιστική πριν το τέλος της διοργάνωσης.

Η ομάδα μας είχε ιδανικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, καθώς στην πρώτη φάση του αγώνα στο 5ο λεπτό κατάφερε να προηγηθεί με τον Sakor να επιχειρεί διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής και να νικά τον Epassy για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι προσπάθησαν άμεσα να ισοφαρίσουν, είχαν δυο φορές δοκάρι μέσα σε δυο λεπτά. Αρχικά στο 14′ με τον Gazaryan και στη συνέχεια με την κεφαλιά του Τζανετόπουλου εντός περιοχής.

Ο ΟΦΗ ανέβασε ρυθμούς στα επόμενα λεπτά, χάνοντας σημαντική ευκαιρία στο 26′, με τον Γιάννου να μην βρίσκει καλά την μπάλα μέσα στην περιοχή έπειτα από πάσα του De Guzman, ενώ στο 44′ τόσο η προσπάθεια του Ολλανδού όσο και του Έλληνα επιθετικού από πλάγια θέση, κατέληξαν εκτός εστίας, με το 0-1 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στο 52′ ο De Guzman ήταν άστοχος σε απευθείας εκτέλεση φάουλ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, όμως στο 81ο λεπτό ο ποδοσφαιριστής της ομάδας μας, εκμεταλλευόμενος το κενό στην άμυνα των γηπεδούχων, βγήκε στην κόντρα και με ωραίο σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Epassy για το 0-2, “σφραγίζοντας” τη νίκη για τον ΟΦΗ.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Waterman, Κοροβέσης (86′ Λυμπεράκης), Βαφέας, Διαμαντής, Βούρος, Μαρινάκης, Mellado, Sakor (90′ Weiss), De Guzman (90′ Μπαλογιάννης), Γιάννου (64′ Neira), Sardinero (86′ Sturgeon).