Ακολουθήστε την ομάδα

Στη Λαμία το πρώτο “τρίποντο”

Ο ΟΦΗ κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 στην έδρα της Λαμίας, πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Το πρώτο γκολ σημειώθηκε με αυτογκόλ του Βύντρα στο 35′, ο Sardinero στο 72’ διπλασίασε τα γκολ της ομάδας μας, ενώ στο 90+5’ ο Romanic με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μείωσε σε 2-1 για τους γηπεδούχους.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στην Λαμία. Στο 21’ ο Σαραμαντάς έδωσε στον Romanic, o οποίος έκανε την προβολή μπροστά από την εστία του Σωτηρίου, χωρίς όμως να καταφέρει να μπει στην πορεία της μπάλας.

Στο 28’ ο Sakor σούταρε εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνά ψηλά άουτ.

Το γκολ με το οποίο πήρε το προβάδισμα ο ΟΦΗ ήρθε στο 35ο λεπτό. Ο Neira βρέθηκε στην περιοχή, σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Σκόνδρα και εξαιτίας κακής συνεννόησης ανάμεσα στον Epassy και τον Βύντρα κατέληξε στα δίχτυα, με τον τελευταίο να χρεώνεται το αυτογκόλ.

Στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι  μπήκαν καλύτερα, χάνοντας δυο σημαντικές ευκαιρίες για την ισοφάριση. Στο 50′ ο Romanic «έκλεψε» την μπάλα από τον Σωτηρίου και έδωσε στον Χατζηστραβό, ο οποίος δεν κατάφερε να την στείλει στα δίχτυα σε κενή εστία, ενώ στο 55’ ο Romanic πάτησε περιοχή από αριστερά και γύρισε στον Villalba, ο οποίος πλάσαρε άουτ από το ύψος του πέναλτι.

Στο 72ο λεπτό έγινε το 2-0 για τον ΟΦΗ, με τον Κοροβέση να βγάζει την σέντρα από τα αριστερά και τον Sardinero με εξαιρετική κεφαλιά να νικά τον Epassy.

Στο 90’ ο Selimovic ανέτρεψε τον Romanic, με τον διαιτητή του αγώνα να δείχνει την άσπρη βούλα, έπειτα από χρήση του VAR. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Romanic, ο οποίος ευστόχησε, μειώνοντας σε 2-1 για την ομάδα του, σκορ το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Weiss, Sakor (60’ Mellado), Selimovic, Neira, Nabi (90+7’ Βούρος), Διαμαντής (60’ Solis), Γιαννούλης, Γκαργκαλατζίδης (77’ Γρίβας), Στάϊκος (60’ Sardinero), Κοροβέσης