Βόλος ΝΠΣ – ΟΦΗ 0-2

Με δυο γκολ του Toral (12′, 49′) ΟΦΗ νίκησε με σκορ 2-0 τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό στάδιο, για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League Interwetten.

Ο Νίκος Νιόπλιας επέλεξε τον Waterman για την εστία και για την άμυνα από δεξιά προς αριστερά τους Μαρινάκη, Βούρο, Πασαλίδη και Μπαλογιάννη. Στην μεσαία γραμμή ήταν οι Mellado, Gallegos και Toral, ενώ στην επίθεση δεξιά ο Kamau, αριστερά ο Λάμπρου και στην κορυφή ο van Duinen.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο ματς, ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος, έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας και απείλησε μόλις στο 4′ με τον Kamau. Στο 12ο λεπτό κατάφερε να προηγηθεί με τον Toral, ο οποίος με ωραίο πλασέ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Kleyman για το 0-1.

Η ομάδα μας δημιούργησε ευκαιρίες ενώ είχε τέσσερα δοκάρια στο α’ ημίχρονο.

Στο 7′ το γυριστό σουτ του Toral σταμάτησε στο δεξί δοκάρι, στη συνέχεια ο Mellado πήρε το “ριμπάουντ” και με τη σειρά του βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Kleyman.

Στο 17′ ο ΟΦΗ έχασε διπλή ευκαιρία για το 0-2, με το σουτ του Gallegos να καταλήγει στο δοκάρι και τον Kamau, ο οποίος έγινε κάτοχος της μπάλας, να αστοχεί σε κενή εστία.

Στο 38′ ο Toral πλάσαρε μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να σταματά για μια ακόμη φορά στο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων και το 0-1 να παραμένει μέχρι τη λήξη του α’ ημιχρόνου.

Ο ΟΦΗ πήρε μεγαλύτερο προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου, θέτοντας γερές βάσεις για την νίκη.

Στο 49ο λεπτό ο Toral με σουτ εντός περιοχής, έπειτα από σέντρα του Μαρινάκη, νίκησε για δεύτερη φορά τον γκολκίπερ του Βόλου.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί, χωρίς αποτέλεσμα, με σημαντικότερες στιγμές αυτή στο 57′ με τον Waterman να εξουδετερώνει την κεφαλιά του Bartolo, αλλά και το δοκάρι του van Weert στο 76′.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Waterman, Μαρινάκης, Βούρος, Πασαλίδης (70′ Διαμαντής), Μπαλογιάννης, Mellado, Gallegos, Toral (77′ Selimovic), Kamau (65′ Γρίβας), Λάμπρου (77′ Στάικος), van Duinen (77′ Castaignos).