Ο ΟΦΗ έκανε το καθήκον του και συνεχίζει

Ενας ΟΦΗ σοβαρός και επιθετικός απο το πρώτο λεπτό του αγώνα, δεν άφησε κανένα περιθώριο στον ΑΟΧανιά, να πιστέψει ούτε λεπτό ότi μπορεί να φύγει με κάποιο θετικό αποτέλεσμα απο το Γεντί Κουλέ.

Ο ΟΦΗ ήταν αυτός που έπρεπε, καθάρισε εύκολα το παιχνίδι με 3-0 και θα μπορούσε να έχει πετύχει ένα ακόμη μεγαλύτερο σκορ, καθώς είχε δυο δοκάρια (Ογκμποε, Ροβίθης), δυο τεράστιες ευκαιρίες με τον Βουό, αλλά και άλλες φάσεις μπροστά απο την αντίπαλη εστία, η οποία σε κάποιες στιγμές του παιχνιδιού, πέρασε …εφιαλτικές στιγμές!

Μετά το 70′ οι παίκτες του ΟΦΗ και έχοντας το 3-0, έδειξαν ότι σκέφτονταν και το παιχνίδι της Πέμπτης (15/12) με τον Ηρακλή στο Γεντί Κουλέ, στο οποίο ο ΟΦΗ παίζει την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Σκορ και θέαμα λοιπόν για τον ΟΦΗ, ο οποίος απο τη στιγμή που διέσπασε τη διπλή ζώνη άμυνας του ΑΟΧανιά (41′ Κομεσίδης), μετέτρεψε σε απλή διαδικασία το παιχνίδι, το οποίο και «τελείωσε» μέσα σε 7 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Χαντί (47′) και ο Ράντι (54′) ανέβασαν το δείκτη του σκορ σε 3-0.

Στο 65′ και το 92′ ο Ογκμποε και ο Ροβίθης σημάδεψαν το δοκάρι και έχασαν την ευκαιρία να δώσουν μεγαλυτερη έκταση στη νίκη του ΟΦΗ, ενώ στο 53′ και 64′ ο Βουό ήταν πρωταγωνιστής σε δυο φάσεις με γκολ που …δεν χάνονται!

Το ζητούμενο όμως για τον ΟΦΗ, που ήταν η επιστροφή στις νίκες μετά την ήττα στα Τρίκαλα, αλλά και ένα καλό παιχνίδι για να «ζεσταθεί» ο κόσμος ενόψει του αγώνα με τον Ηρακλή στο Κύπελλο, επιτεύχθηκε στο 100%.

Οι 3 χιλιάδες θεατές που παρακολούθησαν το παιχνίδι ΟΦΗ-ΑΟΧανιά χειροκρότησαν την προσπάθεια των παικτών του ΟΦΗ και ανανέωσαν το ραντεβού τους για την Πέμπτη κόντρα στον Ηρακλή, σε μια ακόμη μάχη με ..άρωμα Σούπερ Λίγκ, όπου η ομάδα του Νίκου Νιόπλια, θα επιχειρήσει να επαναλλάβει το θρίαμβο που έκανε επί του ΠΑΟ, να κερδίσει τον Ηρακλή και να περάσει στους «16» του Κυπέλλου.

Διαιτητής: Ρατσιάτος (Αργολίδας)

OΦΗ: Δάφκος, Νάστος, Οστοιτς, Βουό (69′ Ροβίθης), Χαντί (77′ Μπολάκης), Κομεσίδης, Κοιλιάρας, Αντουκόρ, Κιάσσος, Ογκμποε (70′ Μάνος), Ράντι.

Στον πάγκο οι: Δερμιτζάκης, Κώτσιος, Μιλοσάβλιεφ, Μάνος, Ροβίθης, Βαλλιάνος, Μπολάκης.

AOXANIA: Αθανασίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Ηρακλής, Θεολόγου (74′ Ζόρο), Γκεμίσης (46′ Λύρας), Φουρλάνος, Τσουκάνης, Μάνιας, Ντούμος (65′ Αποστολόπουλος), Σταματής.

Στον πάγκο οι: Λάλι, Λύρας, Αποστολόπουλος, Σιάννης, Βαρούχας, Ζόρο, Κοζάκης.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2′ Ο Ράντι πέφτει στο έδαφος απο κράτημα του Σταματή, ο διαιτητής λέει όχι στις διαμαρτυρίες των παικτών του ΟΦΗ για πέναλτι.

3′ Ο Ράντι σε θέση βολής απο την μικρή περιοχή σουτάρει, ο γκολκήπερ Αθανασίου μπλοκάρει.

5′ Κόρνερ ο Ράντι, κεφαλιά ο Βουό απο κοντά η μπάλα λίγο πάνωαπο το οριζόντιο δοκάρι.

19′ Ο Ογκμποε με κεφαλιά-πάσα βρίσκει τον Ράντι μέσα στην περιοχή, αυτός προλαβαίνει στην έξοδο τον Αθανασίου, αλλά στέλνει τη μπάλα άουτ.

32′ Ο Βουό ανατρέπεται μέσα στην περιοχή, οι παίκτες του ΟΦΗ ζητούν πέναλτι και πάλι “όχι» απο τον διαιτητή.

33′ Κόρνερ του Ράντι, κεφαλιά του Κομεσίδη, διώχνει με το κεφάλι ο Ηρακλή.

35′ Σέντρα-σουτ του Ράντι απο δεξιά, ο Αθανασίου διώχνει.

36′ Ο Αντουκόρ με το κεφάλι βρίσκει τον Βουό, ο οποίος έπιασε αέρα, ο επερχόμενος Ράντι σούταρε στα σώματα.

41′ ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ. Ο Ράντι εντελεί το κόρνερ, ο προωθημένος Κομεσίδης με κοντινή προβολή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).

47′ Με γκολ απο τα αποδυτήρια ξεκινάει ο ΟΦΗ το δεύτερο ημίχρονο. Ο Ογκμποε, βγάζει ωραία στον Χαντί, ο οποιος πλασάρει ιδανικά και γράφει το 2-0.

51′ Τοπρώτο σουτ για τον ΑΟΧανιά. Ο Λύρας κάνει ατομική προσπάθεια και σουτ, η μπάλα πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.

54′ Το 3-0 για τον ΟΦΗ. Ο Ράντι με σουτ μέσα απο την περιοχή κάνει το 3-0 και ο ΟΦΗ καθαρίζει το παιχνίδι!

Είχε προηγηθεί μεγάλη ευκαιρία με τον Βουό, ο οποίος πήγε να τους περάσει όλους για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα! Τελικά το έκανε ο Ράντι.

64′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Βουό, ο οποίος απέναντι με το τέρμα, πλάσαρε πάνω στο Θεολόγου!

65′ Δοκάρι για τον ΟΦΗ. Ο Ογκμποε μπαίνει στην περιοχή και σουταρει δυνατά με το αριστερό αλλά η μπάλα σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι!

80′ Ο Μάνος σε θέση βολής γυρίζει και σουτάρει, η μπάλα κοντράρει στα σώματα!

82′ Ο Μάνος ξανά σε θέση βολής σουτάρει, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

+90 Δεύτερο δοκάρι για τον ΟΦΗ. Ο Ροβίθης πλάσαρε, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι.