ΟΦΗ – ΑΕΚ 3-3

Με σκόρερ τους Juan Neira (78′, 84′) και Πραξιτέλη Βούρο (90+2′), ο ΟΦΗ, αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ (0-3) μέχρι το 78′, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση (3-3) και να αναδειχθεί ισόπαλος με την ΑΕΚ στο “Θ. Βαρδινογιάννης”, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υποδομής Super League Interwetten.

Ο Νίκος Νιόπλιας παρέταξε την ομάδα με τον Epassy κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα δεξιά τον Βούρο, αριστερά τον Κοροβέση και στο κέντρο της άμυνας τους Πασαλίδη και Διαμαντή. Στην μεσαία γραμμή ήταν οι Gallegos, De Guzman και Neira και στην επίθεση αριστερά ο Kamau, δεξιά ο Λάμπρου και στην κορυφή ο Castaignos.

Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ανήκε στην ΑΕΚ, η οποία μόλις στο 2ο λεπτό απείλησε, με τον Garcia να προσπαθεί να “κρεμάσει” τον Epassy και την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα εκτός εστίας, ενώ τρία λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Τζαβέλλα πέρασε επίσης άουτ.

Στο 15′ ο Araujo με συρτό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Epassy, ανοίγοντας το σκορ για τους “κιτρινόμαυρους”.

Ο ΟΦΗ έχασε σημαντική ευκαιρία για την ισοφάριση στο 21′ με τον Λάμπρου να επιχειρεί ένα δυνατό σουτ από αριστερά εκτός περιοχής και την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Stankovic.

Παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές από το 36′, πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 41′ με τον Zuber να σουτάρει εύστοχα εντός περιοχής.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο β’ ημίχρονο, έχοντας την πρώτη του καλή στιγμή στο 50′, με το σουτ του Neira εντός περιοχής, να περνά λίγο έξω από την εστία των “κιτρινόμαυρων”, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Διαμαντής με κεφαλιά μέσα στην περιοχή δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Gallegos.

Στο 65′ o Ansarifard με σουτ από δεξιά εντός περιοχής, νίκησε τον Epassy για το 0-3.

Η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει και μείωσε σε 1-3 στο 78′ με την κεφαλιά – ψαράκι του Neira, έπειτα από εκτέλεση φάουλ.

Στο 84′ ο Αργεντινός, εκμεταλλευόμενος λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων, σούταρε εντός περιοχής και νίκησε ξανά τον Stankovic για το 2-3, ενώ στις καθυστερήσεις ο Βούρος με κοντινή προβολή ισοφάρισε σε 3-3, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Epassy, Βούρος, Πασαλίδης (46′ Weiss), Διαμαντής, Κοροβέσης, De Guzman, Gallegos, Mellado, Kamau (46′ Durmishaj), Λάμπρου (71′ Γρίβας), Castaignos (59′ van Duinen).