Ακολουθήστε την ομάδα

ΟΦΗ – ΑΕΚ 0-2

Με σκόρερ τους Shakhov (43′) και Tankovic (70′) o ΟΦΗ ηττήθηκε με σκορ 0-2 από την ΑΕΚ στο “Θ. Βαρδινογιάννης”, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League.

Ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και κατάφερε να απειλήσει στο 11′, όταν ο Στάικος με εξαιρετικό σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής ανάγκασε σε δύσκολη απόκρουση τον Αθανασιάδη.

Η απάντηση από την ΑΕΚ ήρθε στο 15′, με τον Ansarifard να μην μπορεί να νικήσει τον Waterman σε τετ α τετ.

Στα επόμενα λεπτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο από τις δυο ομάδες, χωρίς όμως να σημειωθεί κάποια αξιόλογη φάση, με εξαίρεση την εκτέλεση φάουλ του Neira στο 39′, όπου η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.

Οι “κιτρινόμαυροι” ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ δυο λεπτά πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Szymanski από αριστερά, ο Laci πήρε την πρώτη κεφαλιά, γύρισε την μπάλα προς τον Shakhov, ο οποίος από κοντά την έστειλε στα δίχτυα της εστίας του Waterman για το 0-1.

Στο 49′ ο ΟΦΗ έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, με τον Αθανασιάδη να διώχνει με δυσκολία το πολύ καλά εκτελεσμένο φάουλ του Στάικου.

Στο 59ο λεπτό ο Πραξιτέλης Βούρος έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τον Φροίξο Γρίβα να περνά στη θέση του.

Στο 70′ ο Tankovic, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς λίγα λεπτά νωρίτερα, μπήκε στην περιοχή από αριστερά και πλάσαρε εύστοχα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 υπέρ της ΑΕΚ.

Να σημειωθεί ότι στο 81ο λεπτό πέρασε στο ματς ο Luc Castaignos, πραγματοποιώντας το ντεμπούτο του με την ομάδα μας.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Waterman, Βούρος (59′ λ.τ. Γρίβας), Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (82′ Λυμπεράκης), Στάικος (69′ De Guzman), Mellado, Neira, Weiss, Sturgeon, Sardinero (81′ Castaignos).