ΟΦΗ – ΑΕΛ 2-3

Ο ΟΦΗ ηττήθηκε με σκορ 3-2 από την ΑΕΛ στο “Θ. Βαρδινογιάννης”, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League.

Η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Sturgeon από δεξιά έδωσε στον De Guzman στην περιοχή. Ο Ολλανδός τροφοδότησε τον Στάικο, ο οποίος πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Nagy για το 1-0.

Στο 29ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντουρμισάι, σκορ το οποίο διατηρήθηκε μέχρι τη λήξη του α’ ημιχρόνου.

Στο 47′ ο Στάικος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο έξω από την εστία των “βυσσινί”. Η ΑΕΛ, η οποία μπήκε καλύτερα στο β’ ημίχρονο, είχε δοκάρι στο 54′ με τον Ben-Hatira, ενώ δέκα λεπτά αργότερα πήρε προβάδισμα στο σκορ, με τον Acuna να πλασάρει εύστοχα εντός περιοχής τον Σωτηρίου για το 1-2.

Ο ΟΦΗ ισοφάρισε στο 74ο λεπτό. Ο Solis μπήκε στην περιοχή από δεξιά με τον Acuna να τον ανατρέπει και τον διαιτητή της αναμέτρησης να υποδεικνύει πέναλτι. Ο De Guzman ανέλαβε την εκτέλεση, δεν κατάφερε αρχικά να νικήσει τον Nagy, ο Κουτσιαύτης έδωσε επανάληψη, και ο Ολλανδός με τη δεύτερη προσπάθεια έκανε το 2-2.

Στο 78ο λεπτό η ομάδα μας έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς ο Solis δέχθηκε κόκκινη κάρτα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, μετά από σέντρα του Acuna, o Ντουρμισάι μπήκε στην περιοχή και με προβολή νίκησε τον Σωτηρίου για το 3-2. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, τελικά όμως μέτρησε κανονικά έπειτα από χρήση του VAR.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Weiss, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (81′ Λυμπεράκης), Στάικος, Mellado, De Guzman, Sardinero (81′ Castaignos), Sturgeon (81′ Μαρινάκης), Γρίβας (68′ Solis).