ΟΦΗ – Άρης 0-3

Την ήττα με σκορ 0-3 γνώρισε ο ΟΦΗ από τον Άρη στον τελευταίο αγώνα της ομάδας μας για το 2020, που διεξήχθη στο γήπεδο “Θ. Βαρδινογιάννης”, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στους φιλοξενούμενους. Στο 9’ ο Silva έκανε τη σέντρα από δεξιά για τον Μάνο, ο οποίος βρισκόταν μέσα στην περιοχή, όμως δεν κατάφερε να βρει την μπάλα.

Στο 13’ ο Neira σούταρε εντός περιοχής με τον Boycher να μπλοκάρει, έπειτα από σέντρα του Sardinero, ενώ στο 19’ ο Αργεντινός με σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Άρη.

Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν στο 29ο λεπτό με τον Bertoglio. Ο Μάνος έκανε το σουτ ο Σωτηρίου απέκρουσε αλλά ο Bertoglio έγινε κάτοχος της μπάλας και την «έσπρωξε» στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Τρία λεπτά πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου ο Bertoglio πέτυχε και δεύτερο γκολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Benalouane πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Bertoglio την άγγιξε πριν περάσει την τελική γραμμή, κάνοντας το 2-0.

Στο 62’ ο ΟΦΗ έχασε την ευκαιρία να μειώσει σε 2-1, με τον Sardinero από το ύψος της μικρής περιοχής να πλασάρει πάνω από την εστία του Boycher.

Στο 76ο λεπτό ο Matilla, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για τον Άρη.