ΟΦΗ – Αστέρας Τρίπολης 0-2

Ο ΟΦΗ ηττήθηκε με σκορ 0-2 από τον Αστέρα Τρίπολης στο “Θ. Βαρδινογιάννης”, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Stoiximan Super League.

Το παιχνίδι άρχισε με καλό ρυθμό, με τον ΟΦΗ να έχει τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, δημιουργώντας την πρώτη του καλή στιγμή στο 17′, με τον Mosquera να κάνει το σουτ από δεξιά και τον Γραμματικάκη να αποκρούει.

Στο 21′ ο Abanda γύρισε στον Phellype, ο οποίος έκανε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά αστόχησε. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Βραζιλιάνος επιθετικός πήρε την κεφαλιά από καλή θέση, όμως ήταν και πάλι άστοχος.

Παρά τις ευκαιρίες από πλευράς ΟΦΗ, ο Αστέρας ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ. Στο 38′ ο Καλτσάς έκανε το γύρισμα στην περιοχή για τον Miritello, με τον τελευταίο να σκοράρει με κοντινό πλασέ και το 0-1 να είναι το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το α’ ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 53′, με τον Crespi να το εκτελεί, νικώντας τον Baumann για το 0-2.

Στο 77′ η ομάδα μας έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει, με τον Phellype να μην καταφέρνει να νικήσει τον Γραμματικάκη από κοντά, ενώ στα λεπτά που απέμειναν μέχρι τη λήξη ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, με το 0-2 να είναι το τελικό σκορ.

ΟΦΗ (Pepe Mel): Baumann,  Larsson (59′ Μαρινάκης), Βούρος, Καρώ (66′ λ.τ. Λαμπρόπουλος), Thorarinsson (71′ Riera), Gallegos, Toral, Neira, Abanda, Mosquera (59′ Bakic), Phellype.