Ακολουθήστε την ομάδα

ΟΦΗ – Αστέρας Τρίπολης 0-1

Παρά το γεγονός ότι ο ΟΦΗ ήταν κυρίαρχος και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού σε όλη τη διάρκεια, ηττήθηκε με σκορ 0-1 από τον Αστέρα Τρίπολης, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο “Θ. Βαρδινογιάννης”, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League.

Η ομάδα μας ήταν πιο δραστήρια από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, έχοντας παράλληλα καλή κυκλοφορία της μπάλας, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να σκοράρουν στην πρώτη τους ευκαιρία στο ματς στο 15ο λεπτό. Ο Fernandez έκανε το σουτ, ο Waterman έδιωξε αρχικά, όμως στην επαναφορά ο Τζίμας νίκησε τον Ολλανδό τερματοφύλακα για το 0-1.

Οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας άρχισαν να πιέζουν όλο και περισσότερο για το γκολ της ισοφάρισης, υποχρεώνοντας τους Αρκάδες σε παθητικό ρόλο.

Ο ΟΦΗ απείλησε στο 22′ με τον Sardinero (τον πρόλαβε με προβολή ο Castano) και στο 24′ με το σουτ Mellado να περνά άουτ, ενώ έφτασε μια “ανάσα” από το 1-1 στο 36ο λεπτό, όταν το σουτ του Στάικου να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τσιφτσή.

Η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια και στο β’ ημίχρονο, με τον ΟΦΗ να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος και να δημιουργεί συνεχώς ευκαιρίες για γκολ.

Στο 51′ ο Τσιφτσής μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Neira, ενώ στο 59′ ο Sardinero κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Capilla. Μετά όμως από χρήση του VAR ο διαιτητής άλλαξε την απόφασή του, υποδεικνύοντας σε θέση οφσάιντ τον Sturgeon στην αρχή της φάσης.

Κορυφαία στιγμή του ΟΦΗ στο β’ ημίχρονο ήταν αυτή στο 76ο λεπτό, με τον Τσιλιανίδη να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι και τον αντίπαλο γκολκίπερ να διώχνει με τα πόδια, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

Στο 86′ ο Τσιλιανίδης πλάσαρε από κοντά αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ, ενώ ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Διαμαντή ένα λεπτό αργότερα.

Η τελευταία καλή στιγμή για την ομάδα μας σημειώθηκε στο 88ο λεπτό, όταν ο De Guzman εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα να περνά εκτός εστίας.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Waterman, Weiss (81′ Γρίβας), Βούρος, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (81′ Solis), Στάικος (52′ Τσιλιανίδης), Mellado (74′ De Guzman), Neira, Sturgeon, Sardinero.