ΟΦΗ – Αστέρας Τρίπολης 0-0

Ισόπαλοι (0-0) αναδείχθηκαν ΟΦΗ και Αστέρας Τρίπολης στο “Θ. Βαρδινογιάννης”, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League Interwetten.

Ο Νίκος Νιόπλιας επέλεξε για την εστία τον Epassy, ενώ για την αμυντική γραμμή της ομάδας μας, από δεξιά προς αριστερά, τους Βούρο, Διαμαντή, Πασαλίδη και Γιαννούλη. Στην μεσαία γραμμή ήταν οι Gallegos, De Guzman και Neira, ενώ στην επίθεση δεξιά ο Kamau, αριστερά ο Λάμπρου και στην κορυφή ο Durmishaj.

Ο Αστέρας ήταν καλύτερος στα πρώτα λεπτά, όμως ο ΟΦΗ κατάφερε γρήγορα να ισορροπήσει, ενώ έγινε απειλητικός στο 31′ με τον Durmishaj να μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά και να σουτάρει και τον Παπαδόπουλο να αποκρούει, ενώ στο 37′ και στο 38′ έχασε δύο ακόμα ευκαιρίες με τους De Guzman και Λάμπρου.

Οι φιλοξενούμενοι “απάντησαν” στο 41′, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Valiente σηκώθηκε μόνος του στο ύψος του πέναλτι, πήρε την κεφαλιά με τον Epassy να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να διώχνει σε κόρνερ.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο β’ ημίχρονο και δημιούργησε προϋποθέσεις για γκολ, αρχικά στο 48′ με τον Παπαδόπουλο να έχει απάντηση στην κοντινή προβολή του Castaignos αλλά και στο 51′ με το σουτ του Neira εκτός περιοχής να περνά ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Με εξαίρεση το γύρισμα του Soni από δεξιά εντός περιοχής στο 76′, το οποίο δεν ανησύχησε τον Epassy, ο Αστέρας δεν είχε κάποια αξιόλογη φάση στο β’ ημίχρονο, με το 0-0 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Epassy, Βούρος, Διαμαντής, Πασαλίδης (60′ Weiss), Γιαννούλης (78′ Κοροβέσης), Gallegos, De Guzman (77′ Selimovic), Neira, Kamau (60′ van Duinen), Λάμπρου (46′ Castaignos), Durmishaj.