Ακολουθήστε την ομάδα

ΟΦΗ – Ατρόμητος 2-2

Ισόπαλοι με σκορ 2-2 αναδείχθηκαν ΟΦΗ και Ατρόμητος στο «Θ. Βαρδινογιάννης», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League.

H ομάδα μας μπήκε δυνατά στο α’ ημίχρονο, είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας και έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί στο 20’, με τον Γιαννιώτη να μπλοκάρει το σουτ του Sardinero μέσα από την περιοχή. Στο 32’ ο ΟΦΗ έχασε μια ακόμη σημαντική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τον Sardinero να βγαίνει μόνος του απέναντι από τον Γιαννιώτη και να πλασάρει και τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να μπλοκάρει.

Στο 41’ ο Nabi σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 45’ ο Sardinero κατάφερε να βρει το δρόμο προς το τέρμα των φιλοξενούμενων, όμως το γκολ δεν μέτρησε, καθώς έπειτα από χρήση του VAR, o Weiss υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ατρόμητος κατάφερε να ανοίξει το σκορ, κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο Χαρίσης σούταρε, η μπάλα απομακρύνθηκε από τον Γιαννούλη και βρέθηκε στα πόδια του Μανούσου, ο οποίος την έστειλε στα δίχτυα της εστίας του Waterman, για το 0-1.

Η «απάντηση» από την ομάδα μας ήρθε στο 49ο λεπτό, με τον Neira να δίνει στον Nabi, αυτόν να αφήνει για τον Sardinero, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 56’ ο ΟΦΗ έκανε την ανατροπή και πήρε το προβάδισμα με τον Sardinero να βγαίνει από αριστερά και με διαγώνιο σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Γιαννιώτη για το 2-1.

O Ατρόμητος έχασε δυο καλές ευκαιρίες με τον Μανούσο. Αρχικά στο 68’ ο Έλληνας επιθετικός μπήκε μέσα στην περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι της εστίας της ομάδας μας, ενώ στο 75’ ο ίδιος έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 93’ ο Γούτας, εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τη σέντρα του Μανούσου και νίκησε τον Waterman,  διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Waterman, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Selimovic, Βούρος, Weiss, Nabi, Mellado, Στάικος, Neira, Sardinero.