Ακολουθήστε την ομάδα

ΟΦΗ – Χανιά 1-1

Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν ΟΦΗ και Χανιά, σε φιλικό αγώνα που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου (10/10) στο “Θ. Βαρδινογιάννης”. Ο Sakor άνοιξε το σκορ στο 60ο λεπτό για την ομάδα μας, ενώ ο Γιάκος ισοφάρισε στο 85′, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Παρά το γεγονός ότι ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος στο α’ ημίχρονο και είχε την κατοχή της μπάλας, δεν κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις στην εστία των φιλοξενούμενων, εκτός από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Sturgeon, στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, από την οποία η μπάλα πέρασε άουτ.

Δυστυχώς η ομάδα μας προχώρησε σε δυο αναγκαστικές αλλαγές στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο. Στο 15ο λεπτό ο Solis τραυματίστηκε, με τον Sturgeon να περνά στη θέση του, ενώ στο 35’ ο Μαρινάκης αποχώρησε τραυματίας από το ματς, με αποτέλεσμα ο ΟΦΗ να ολοκληρώσει το α’ ημίχρονο με δέκα παίκτες.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε στο β’ ημίχρονο και η ομάδα μας άνοιξε το σκορ στο 60’ με τον Sakor, ο οποίος με κοντινό πλασέ νίκησε τον γκολκίπερ των Χανίων, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Sturgeon.

Στο 63’ ο Πλέγας σούταρε εντός περιοχής, με τον Σωτηρίου να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια. Δυο λεπτά αργότερα ο Γρίβας με ωραία ατομική προσπάθεια από δεξιά, έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο 74ο λεπτό η ομάδα μας έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-0. Ο Γρίβας έβγαλε εξαιρετική μπαλιά για τον Sturgeon, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε, η μπάλα όμως πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Κουτζαβασίλη.

Στο 85’ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Γιάκο. Ο ποδοσφαιριστής των Χανίων βγήκε τετ α τετ με τον Σωτηρίου, σούταρε και ευστόχησε για το 1-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε ο αγώνας.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Λυμπεράκης, Βαφέας, Σουρνάκης, Μαρινάκης (46′ Κοροβέσης), Sakor, Mellado (46′ Μπαλογιάννης), Νοικοκυράκης (61′ Μίγγος), Solis (20′ Sturgeon), Γιάννου (61′ Sardinero), Γρίβας.