ΟΦΗ – Εργοτέλης 1-1 (3-4 πεν.)

Η ομάδα μας δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς ηττήθηκε από τον Εργοτέλη στη διαδικασία των πέναλτι με 3-4.

Ο ΟΦΗ βρέθηκε πίσω στο σκορ, καθώς στο 23′ ο Μπουτσάκης με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Σωτηρίου, δίνοντας το προβάδισμα στον Εργοτέλη με 0-1. Στο 31ο λεπτό άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες, όταν ο Κουτσιανικούλης δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Παρά το γεγονός ότι ο ΟΦΗ έμεινε με 10 παίκτες, ανέβασε ρυθμό πιέζοντας για το γκολ της ισοφάρισης. Στο 44′ ο διαιτητής έδωσε πέναλτι υπέρ της ομάδας μας, ο Νέιρα εκτέλεσε και ευστόχησε, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, ενώ κέρδισε δυο πέναλτι, αρχικά στο 57′ , με τον Νέιρα να εκτελεί και τον Κατσιμήτρο να αποκρούει και στο 72′, όταν ο Ποτουρίδης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Ο Εργοτέλης δεν απείλησε σχεδόν καθόλου στο β’ σαρανταπεντάλεπτο, με εξαίρεση το 91ο λεπτό, με τον Σωτηρίου να αποκρούει σουτ του Μπουτσάκη.

Το ματς έληξε με σκορ 1-1 κι έτσι οδηγήθηκε σε παράταση. Όμως ούτε στο μισάωρο του έξτρα χρόνου άλλαξε κάτι στο σκορ, συνεπώς ακολούθησε η διαδικασία των πέναλτι, όπου ο Εργοτέλης επικράτησε με 3-4, παίρνοντας την πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Ποτουρίδης, Μιχόγεβιτς, Νάστος, Κουτσιανικούλης, Δεληγιαννίδης (87′ Κυριακίδης), Οικονόμου (46′ Σάσι), Μεγιάδο, Κοροβέσης, Νέιρα, Πέρσον (60′ Βουό)