Ακολουθήστε την ομάδα

Ήττα στο φιλικό πριν την πρεμιέρα

ΦΙΛΙΚΑ

Την ήττα με σκορ 2-0 γνώρισε ο ΟΦΗ από τον Εργοτέλη σε φιλικό ματς προπονητικού χαρακτήρα, το οποίο έγινε στο «Θ. Βαρδινογιάννης» το βράδυ του Σαββάτου (5/9) και ήταν το τελευταίο πριν την έναρξη των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων της ομάδας μας για την αγωνιστική περίοδο 2020-21.

Ο ΟΦΗ είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο 2’ με τον Στάικο να βγαίνει τετ α τετ με τον Κατσιμήτρο, έπειτα από σέντρα του Sardinero και τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να αποκρούει.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 3’ με τον Μανουσάκη να επιχειρεί ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, και τη μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Waterman.

Στο 7ο λεπτό ο Μανουσάκης νίκησε σε τετ α τετ τον Waterman για το 0-1, ενώ στο 10ο λεπτό ο Τσέλιος βγήκε μόνος του στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ, όμως ο Waterman του είπε “όχι” σε τετ α τετ.

Στο 29’ ο ΟΦΗ έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Μαρινάκη να κάνει εξαιρετική σέντρα από δεξιά εντός περιοχής για τον Nabi, ο οποίος γύρισε ωραία το σώμα του και σούταρε αλλά ο Κατσιμήτρος μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 40ο λεπτό ο διαιτητής της αναμέτρησης έδωσε πέναλτι για τους «κιτρινόμαυρους», μετά από ανατροπή του Τσέλιου από τον Βαφέα. Ο Μανουσάκης ανέλαβε να εκτελέσει και νίκησε για δεύτερη φορά τον Waterman, για το 0-2.

Στο 67’ ο Vaz εκτέλεσε απευθείας φάουλ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Κατσιμήτρου. Εννέα λεπτά αργότερα ο Αζίζι επιχείρησε σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Σωτηρίου να διώχνει εντυπωσιακά.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα ο ΟΦΗ έχασε σημαντικές ευκαιρίες να σκοράρει. Στο 80’ ο Γκαργκαλατζίδης με εξαιρετική ατομική ενέργεια πέρασε δυο αντιπάλους του, μπήκε στην περιοχή από δεξιά και σούταρε, νικήθηκε όμως από τον Κατσιμήτρο. Στο 82’ ο γκολκίπερ του Εργοτέλη μπλόκαρε το σουτ του Γρίβα, ενώ στο 85’ ο Γκαργκαλατζίδης βγήκε από δεξιά και έδωσε στον Figueiredo, με τον τελευταίο να μην προλαβαίνει να μπει στην πορεία της μπάλας, με αποτέλεσμα το 0-2 να παραμείνει μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Waterman (46’ Σωτηρίου), Κοροβέσης (66’ Βούρος), Γιαννούλης, Βαφέας, Μαρινάκης (66’ Weiss), Sakor, Nabi (66’ Γρίβας), Στάικος (23′ Μίγγος), Sardinero (66’ Γκαργκαλατζίδης), Vaz, Figueiredo.