ΟΦΗ – Ιωνικός 2-1

Ο ΟΦΗ συνέχισε το νικηφόρο σερί του, επικρατώντας με σκορ 2-1 επί του Ιωνικού στο “Θ. Βαρδινογιάννης”, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League Interwetten. Με την νίκη αυτή ο ΟΦΗ έφτασε τους 18 βαθμούς και την 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα μας παρατάχθηκε με διάταξη 4-3-3, με τον Epassy στην εστία, στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά τους Μαρινάκη, Βούρο, Διαμαντή και Μπαλογιάννη, στην μεσαία γραμμή τους Mellado, De Guzman και Gallegos, ενώ στην επίθεση αριστερά ήταν ο Λάμπρου, δεξιά ο Toral και στην κορυφή ο van Duinen.

Ο ΟΦΗ ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο ματς, έχοντας την πρώτη του καλή στιγμή στο 5′, με τον van Duinen να βρίσκεται μόνος του απέναντι από τον Χουτεσιώτη, ο οποίος επενέβη σωτήρια για την ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν γρήγορα και απείλησαν στο 15′ με τον Lenis, όμως ο Epassy απομάκρυνε.

Στο 22′ ο Μπαλογιάννης επιχείρησε να σουτάρει από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να περνά ελάχιστα εκτός εστίας.

Ο Ιωνικός έχασε δυο σημαντικές ευκαιρίες με τα σουτ των Aosman (32′) και Κιάκου (33′), με τον Epassy να έχει απάντηση και στις δυο περιπτώσεις.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Βούρος έπιασε την κεφαλιά στην “καρδιά” της αντίπαλης περιοχής, με την μπάλα να περνά άουτ, ενώ στο 39′ το διαγώνιο σουτ του Μάναλη, είχε την ίδια κατάληξη.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση του α’ ημιχρόνου, ο ΟΦΗ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Gallegos να στέλνει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, με ωραίο διαγώνιο σουτ, μην αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης στον Χουτεσιώτη.

Το β’ ημίχρονο άρχισε ιδανικά για την ομάδα της Νίκαιας, η οποία ισοφάρισε στο 48′ με τον Aosman. Μετά από γέμισμα του Βαλεριάνου, η μπάλα έφτασε στον μεσοεπιθετικό των φιλοξενούμενων, ο οποίος έκανε ωραία προσποίηση εντός της περιοχής του ΟΦΗ κι εν συνεχεία σούταρε, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Epassy, αφού πρώτα βρήκε στο δεξί δοκάρι.

Στο 89′ ο Γιάννου κέρδισε πέναλτι για τον ΟΦΗ, το οποίο δόθηκε έπειτα από χρήση του VAR. Ο Λάμπρου ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το τελικό 2-1, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα μας.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Epassy, Μαρινάκης (76′ Kamau), Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Mellado, Gallegos, De Guzman (58′ Πασαλίδης), Toral (76′ Τσιλιανίδης), Λάμπρου, van Duinen (58′ Γιάννου).