ΟΦΗ - Κηφισιά 3-1 - Ofi FC

ΟΦΗ – Κηφισιά 3-1

ΚΥΠΕΛΛΟ

Με δυο γκολ του Toral και ένα του Luiz Phellype o ΟΦΗ επικράτησε με σκορ 3-1 της Κηφισιάς στο “Θ. Βαρδινογιάννης”, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της φάσης των “16” του Κυπέλλου, κάνοντας σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Το ματς άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα μας, η οποία άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό, όταν, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Abanda, o Toral με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Kristinsson.

Η Κηφισιά ισοφάρισε στο 10′ με τον Andereggen, με τον Toral να δίνει ξανά το προβάδισμα στον ΟΦΗ στο 25ο λεπτό, μετά από γύρισμα του Abanda. Στο 36′ η ομάδα μας έφτασε κοντά στο να πετύχει και τρίτο γκολ, όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων πρόλαβε τον Gallegos, με το 2-1 να παραμένει μέχρι τη λήξη του α’ ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τον ΟΦΗ να έχει την πρώτη του καλή στιγμή στο 61′ με το σουτ του Abanda να μην βρίσκει στόχο. Στο 75′ ο Phellype εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την κάθετη πάσα του Larsson, βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με ωραίο τελείωμα έκανε το 3-1.

Στο 85′ ο διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγισε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο Tetteh ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Baumann να πέφτει στη σωστή πλευρά και να αποκρούει, ενώ στο 90+2′ ο γκολκίπερ της ομάδας μας είχε ξανά απάντηση στην προσπάθεια του 22χρονου επιθετικού, με το 3-1 να είναι το τελικό σκορ.