Ακολουθήστε την ομάδα

ΟΦΗ – Λαμία 2-0

Πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του στο φετινό πρωτάθλημα Super League, ο ΟΦΗ επικράτησε με σκορ 2-0 της Λαμίας στο “Θ. Βαρδινογιάννης”, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής.

Η ομάδα μας είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, είχε την κατοχή της μπάλας και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά.

Στο 32′ ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι, όταν το σουτ του Μπαλογιάννη από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, σταμάτησε στο χέρι του Adejo. Ο Πασχάλης Στάικος εκτέλεσε το πέναλτι και ευστόχησε, κάνοντας το 1-0.

Στο 39′ ο Βούρος με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Epassy, χάνοντας την ευκαιρία να διπλασιάσει τα γκολ του ΟΦΗ.

Λίγο πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου η ομάδα μας έχασε δυο σημαντικές ευκαιρίες, αρχικά με τον Μπαλογιάννη και στη συνέχεια με τον Sturgeon να πλασάρουν αμφότεροι άουτ.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο β’ ημίχρονο, έχοντας την πρώτη του καλή στιγμή στο 48′. Ο Κοροβέσης έβγαλε τη σέντρα για τον Στάικο μέσα στην περιοχή, ο οποίος έκανε το πλασέ με την μπάλα να κοντράρει στον Σκόνδρα.

Στο 84′ ο Βαφέας με γυριστό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα άουτ. Ένα λεπτό αργότερα ο αμυντικός της ομάδας μας με καταπληκτικό αριστερό πλασέ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, μετά από πάσα του Selimovic, νίκησε τον Epassy για το 2-0.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΟΦΗ έφτασε πολύ κοντά στο 3-0 με τον Τσιλιανίδη, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ της Λαμίας, όμως ήταν άστοχος.

ΟΦΗ: Waterman, Weiss, Βούρος, Διαμαντής, Selimovic, Κοροβέσης, Μπαλογιάννης (66′ Λυμπεράκης), Mellado, Στάικος (75′ Βαφέας), Sturgeon (87′ Τσιλιανίδης), Sardinero (74′ Γρίβας).