ΟΦΗ – Ολυμπιακός 1-3

Ο ΟΦΗ ηττήθηκε με σκορ 3-1 από τον Ολυμπιακό στο “Θ. Βαρδινογιάννης”, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League.

Η ομάδα μας παρατάχθηκε με τον Epassy στην εστία, στην άμυνα δεξιά τον Μαρινάκη, αριστερά τον Μπαλογιάννη και στο κέντρο τους Βούρο – Διαμαντή. Στην μεσαία γραμμή ήταν οι Mellado, De Guzman και Toral, ενώ στην επίθεση οι van Duinen και Λάμπρου πλαισίωναν τον Castaignos.

Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή από τα πρώτα λεπτά, όμως ο ΟΦΗ ήταν αυτός που κατάφερε να προηγηθεί. Στο 16ο λεπτό ο Διαμαντής έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από εκτέλεση κόρνερ και με ωραίο σουτ από το ύψος του πέναλτι την έστειλε στα δίχτυα της εστίας του Vaclik για το 1-0.

Οι “ερυθρόλευκοι” απάντησαν άμεσα, με τον Cisse να πετυχαίνει το γκολ της ισοφάρισης στο 25ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του M’vila.

Στο β’ ημίχρονο ο ΟΦΗ βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, με τον Cisse να χρίζεται και πάλι σκόρερ στο 49′. Ο M’vila έκανε την σέντρα, η μπάλα κόντραρε στον Διαμαντή και κατέληξε στον Cisse, ο οποίος από κοντά έκανε το 2-1 για την ομάδα του.

Στο 60′ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τρίτο γκολ, αυτή τη φορά με τον Rony Lopes, με το 1-3 να παραμένει μέχρι τη λήξη του αγώνα.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Epassy, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής (75 λ.τ. Selimovic), Mellado, Toral (89′ Στάικος), De Guzman, van Duinen (68′ Τσιλιανίδης), Λάμπρου (68′ Kamau), Castaignos (68′ Γιάννου).