Ακολουθήστε την ομάδα

ΟΦΗ – Ολυμπιακός 0-2

Την ήττα με σκορ 0-2 γνώρισε ο ΟΦΗ από τον Ολυμπιακό στο «Θ. Βαρδινογιάννης», στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League.

H πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στους φιλοξενούμενους. Στο 4’ ο M’Vila σούταρε από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής με τον Waterman να μπλοκάρει.

Στο 13’ ο ΟΦΗ έχασε σημαντική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τον Γιάννου να σημαδεύει το αριστερό δοκάρι της εστίας του Sa, έπειτα από σέντρα του Μπαλογιάννη.

Στο 18’ ο Μπαλογιάννης με απευθείας εκτέλεση φάουλ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των «ερυθρόλευκων».

Στο 28ο λεπτό δόθηκε πέναλτι υπέρ του ΟΦΗ, μετά από ανατροπή του Γιάννου από τον Χολέβας. Έπειτα όμως από χρήση του VAR ο Γιάννου υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, παράβαση η οποία προηγήθηκε της ανατροπής και έτσι δεν δόθηκε το πέναλτι.

Τρία λεπτά πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι με τον Bruma. Ο ποδοσφαιριστής των φιλοξενούμενων με κεφαλιά εντός της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Waterman.

Στο 52’ ο Μασούρας σούταρε εντός περιοχής, με τον Weiss να διώχνει πάνω στη γραμμή. Ένα λεπτό αργότερα ο Hassan με κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Waterman για το 0-1.

Στο 79’ ο Μασούρας εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τη σέντρα του Φορτούνη, νικώντας εντός περιοχής τον Waterman, για το τελικό 0-2.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Waterman, Weiss, Διαμαντής, Selimovic, Λυμπεράκης, Κοροβέσης, Sturgeon, Mellado, Sakor, Μπαλογιάννης, Γιάννου.