ΟΦΗ – Παναιτωλικός 0-1

Ο ΟΦΗ ηττήθηκε με σκορ 1-0 από τον Παναιτωλικό στο “Θ. Βαρδινογιάννης”, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των playouts του πρωταθλήματος Super League Interwetten.

Η ομάδα μας παρατάχθηκε με τον Epassy στην εστία και τους Μαρινάκη, Βούρο, Διαμαντή και Μπαλογιάννη να αποτελούν την αμυντική τετράδα. Στην μεσαία γραμμή ήταν οι Mellado, Neira και Μπουζούκης, με τους Λάμπρου – Τσιλιανίδη να είναι στα άκρα της επίθεσης και τον Phellype στην κορυφή.

Ο ΟΦΗ μπήκε καλά στο ματς και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, η πρώτη από τις οποίες ήταν στο 9ο λεπτό με τον Ανέστη να έχει απάντηση στο εντός περιοχής σουτ του Phellype. Στο 17′ ο Λάμπρου κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, το γκολ όμως δεν μέτρησε, καθώς ο ποδοσφαιριστής της ομάδας μας υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, ενώ στο 27′ ο Μπουζούκης σούταρε από το όριο της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει και να απομακρύνεται.

O Παναιτωλικός ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο β’ ημίχρονο, έχοντας την πρώτη του καλή στιγμή στο 49′. Ο Μπελεβώνης έκανε τη σέντρα, ο Βέργος βγήκε στο δεύτερο δοκάρι και πήρε την κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε καλά την μπάλα, με αποτέλεσμα αυτή να περάσει παράλληλα της εστίας του Epassy.

Στο 52′ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, με τον Βέργο να μπαίνει στην περιοχή και να σουτάρει, νικώντας τον Epassy για το 0-1.

Στο 76′ ο Neira έχασε σημαντική ευκαιρία, σουτάροντας από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ανέστη, ενώ στο 90′ ο Αργεντινός είδε την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας της ομάδας του Αγρινίου, με το 0-1 να παραμένει μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Epassy, Μαρινάκης, Διαμαντής (69′ Weiss), Βούρος, Μπαλογιάννης, Mellado, Neira, Μπουζούκης (58′ Στάικος), Λάμπρου (λ.τ. Kamau), Τσιλιανίδης (58′ Γιαννούλης), Phellype.