ΟΦΗ - Παναθηναϊκός 2-2: Ισόπαλο "αντίο" στην κανονική διάρκεια - Ofi FC

ΟΦΗ – Παναθηναϊκός 2-2: Ισόπαλο “αντίο” στην κανονική διάρκεια

Με εντός έδρας ισοπαλία (2-2) απέναντι στον Παναθηναϊκό ολοκλήρωσε η ομάδα μας τις υποχρεώσεις της στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος Stoiximan Super League για την αγωνιστική σεζόν 2023-24.

Με τους φιλάθλους του ΟΦΗ να γεμίζουν τις εξέδρες του “Θ. Βαρδινογιάννης” και να στηρίζουν τους ποδοσφαιριστές σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, η ομάδα μας μπήκε πιο δυνατά στο ματς από τον αντίπαλό της και στα πρώτα λεπτά έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες με ισάριθμα σουτ των Λάρσον και Ισέκα.

Το πρώτο γκολ για τον ΟΦΗ ήρθε στο 17′, όταν μετά από εξαιρετική συνεργασία των Ισέκα και Χιμένεθ, ο τελευταίος σκόραρε με εύστοχο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ανοίγοντας… λογαριασμό στα γκολ με την ασπρόμαυρη φανέλα.

Η ισοφάριση για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 35′ όταν ο Ιωαννίδης νίκησε τον Μπάουμαν με εύστοχο πλασέ, έπειτα από συνεργασία με τον Μπερνάρ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο β’ ημίχρονο κι έχασαν ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα, με μεγαλύτερη το δοκάρι του Ιωαννίδη στο 54ο λεπτό.

Πλησιάζοντας προς το φινάλε της αναμέτρησης ο ΟΦΗ πάτησε αρκετές φορές στην περιοχή του Παναθηναϊκού κι έχασε μια καλή ευκαιρία με σουτ του Ριέρα στο 65. Δέκα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′, ο Λάρσον κέρδισε πέναλτι έπειτα από μαρκάρισμα που δέχθηκε εντός περιοχής. Μετά από εξέταση της φάσης στο VAR, ο Ισέκα ανέλαβε την εκτέλεση και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα μας, ξεσηκώνοντας τους φιλάθλους στις εξέδρες.

Δυστυχώς το προβάδισμα του ΟΦΗ κράτησε μόλις ένα λεπτό, αφού στην επόμενη φάση ο Σπόραρ σκόραρε με πλασέ εντός περιοχής, με το 2-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.