ΟΦΗ – Παναθηναϊκός 3-2

Με σκόρερ τους Selimovic, Phellype και Τσιλιανίδη, ο ΟΦΗ πήρε τη νίκη (3-2) και μάλιστα με ανατροπή, απέναντι στον Παναθηναϊκό, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο “Θ. Βαρδινογιάννης” στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League Interwetten.

Ο Νίκος Νιόπλιας επέλεξε τον Waterman για την εστία, με την αμυντική τετράδα να αποτελείται από τους Μαρινάκη, Βούρο, Selimovic και Μπαλογιάννη. Στην μεσαία γραμμή ήταν οι Mellado, Toral και Gallegos. στα άκρα της επίθεσης οι Neira και Λάμπρου και στην κορυφή ο Durmishaj.

Ο ΟΦΗ ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στο ματς, χάνοντας σημαντική ευκαιρία μόλις στο 3ο λεπτό, με τον Brignoli να λέει “όχι” στο πλασέ του Toral.

O Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 18′ με αυτογκόλ του Mellado, ο οποίος στην προσπάθειά του να διώξει τη σέντρα του Palacios, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Waterman.

Στο 25′ ο Selimovic έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από εκτέλεση φάουλ του Λάμπρου και την έστειλε στα αντίπαλα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Να σημειωθεί ότι το γκολ μέτρησε έπειτα από χρήση VAR.

Τρία λεπτά πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου ο Palacios με προβολή, μετά από σέντρα του Juankar, νίκησε τον Waterman για το 1-2, σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια οι δυο ομάδες.

Στο 49′ ο Waterman απέκρουσε το δυνατό σουτ του Villafanez μέσα από την περιοχή, ενώ στο 70′ ο γκολκίπερ της ομάδας μας είχε απάντηση στο σουτ του Vital. Ένα λεπτό αργότερα οι “πράσινοι” είχαν δοκάρι με τον Velez.

Στο 74′ ο Παναθηναϊκός έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Villafanez, ο οποίος αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 85ο λεπτό ο νεοαποκτηθείς Luiz Phellype πήρε την κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι, μετά από σέντρα του Weiss και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Brignoli, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Η ομάδα μας, η οποία είχε δοκάρι στο 90′ με τον De Guzman να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Brignoli, έκανε την ανατροπή στο 90+5′, όταν ο Τσιλιανίδης με κεφαλιά, μετά από σέντρα του De Guzman, διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Waterman, Μαρινάκης (70′ Weiss), Βούρος, Selimovic, Μπαλογιάννης, Mellado (59′ Phellype), Toral, Gallegos, Neira (86′ van Duinen), Λάμπρου (70′ De Guzman), Durmishaj (59′ Τσιλιανίδης).