Ακολουθήστε την ομάδα

Έχασε τη νίκη στις καθυστερήσεις

Ισόπαλοι με σκορ 2-2 αναδείχθηκαν ΟΦΗ και Παναθηναϊκός, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο «Θ. Βαρδινογιάννης», για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Ο ΟΦΗ κρατούσε τη νίκη ως το 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά η κεφαλιά του Macheda από κοντινή απόσταση στο 95′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στους φιλοξενούμενους. Στο 4’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κουρμπέλης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κατευθύνθηκε προς το δεξί δοκάρι της εστίας του Waterman, όπου βρισκόταν ο Velez, με τον Γιαννούλη να προλαβαίνει και να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 18’ ο Διαμαντής με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Διούδη.

Στο 23’ ο Sanchez βγήκε από δεξιά, έκανε τη σέντρα για τον Carlitos, ο οποίος σούταρε εντός περιοχής, με τον Waterman να αποκρούει.

Ο ΟΦΗ ανέβασε την απόδοση του μετά τα πρώτα 20 λεπτά και έγινε περισσότερο απειλητικός, ενώ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 37ο λεπτό. Ο Στάικος έκανε το σουτ, ο Διούδης έδιωξε, όμως στην επαναφορά ο Sturgeon με κοντινό πλασέ από αριστερά έκανε το 1-0.

Δυο λεπτά αργότερα η ομάδα μας είχε μια ακόμη καλή στιγμή. Μετά από ωραία ατομική προσπάθεια του Γρίβα, η μπάλα έφτασε στον Sturgeon, ο οποίος από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνά άουτ.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου οι «πράσινοι» ισοφάρισαν με τον Carlitos. Ο Ισπανός με δυνατό σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Waterman.

Στο 53’ ο Macheda κέρδισε πέναλτι από τον Mellado. Ο Ιταλός ανέλαβε να εκτελέσει, όμως ο Waterman έπεσε σωστά στην αριστερή γωνία και του είπε «όχι».

Στο 60’ ο ΟΦΗ έχασε σημαντική ευκαιρία για το 2-1. Ο Κοροβέσης έκανε την κεφαλιά εντός περιοχής, με τον Διούδη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 63’ ο Mellado με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Το δεύτερο γκολ για την ομάδα μας ήρθε στο 77ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπαλογιάννη, η μπάλα έφτασε στον Mellado, ο οποίος με κοντινή κεφαλιά έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον ΟΦΗ.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Macheda με κεφαλιά εντός περιοχής, διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Waterman, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Διαμαντής, Weiss, Mellado, Sakor, Στάικος, Γρίβας, Sturgeon, Sardinero