ΟΦΗ – ΠΑΟΚ 1-3

Την πρώτη του ήττα για την φετινή αγωνιστική περίοδο γνώρισε ο ΟΦΗ από τον ΠΑΟΚ με σκορ 3-1, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο “Θ. Βαρδινογιάννης” για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League Interwetten.

Ο Νίκος Νιόπλιας παρέταξε τον ΟΦΗ με διάταξη 4-3-3, έχοντας τον Epassy στην εστία, με τους Μαρινάκη, Διαμαντή, Πασαλίδη και Κοροβέση στην άμυνα. Στην μεσαία γραμμή ήταν οι Selimovic, Neira και De Guzman, ενώ η τριάδα της επίθεσης αποτελούνταν από τους Weiss, van Duinen και Durmishaj.

O ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς, έχοντας την πρώτη του καλή στιγμή μόλις στο 2ο λεπτό με τον Swiderski να αστοχεί από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 4′ ήταν απειλητικός και πάλι, με τον Epassy να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 12ο λεπτό ο ΟΦΗ έχασε σημαντική ευκαιρία, με τον Durmishaj να μην καταφέρνει να νικήσει τον Πασχαλάκη σε τετ α τετ.

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο 15′, όταν μετά από σέντρα του Zivkovic στο δεύτερο δοκάρι, ο Swiderski πήρε την κεφαλιά και έκανε το 0-1.

Η ομάδα μας προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες, δεν κατάφερε όμως να σκοράρει, με το 0-1 να παραμένει μέχρι τη λήξη του α’ ημιχρόνου.

Στο 56′ ο ΠΑΟΚ κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή αριστερά. Ο Kurtic ανέλαβε να το εκτελέσει, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Epassy, για το 0-2.

Ο Durmishaj έχασε την ευκαιρία να μειώσει στο 65′, με την κεφαλιά του εντός περιοχής να καταλήγει άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Γρίβας μπήκε στην περιοχή από δεξιά, δεν κατάφερε όμως να ευστοχήσει.

Στο 71′ ο ΠΑΟΚ πέτυχε και τρίτο γκολ, με τον Zivkovic να δίνει στον Rodrigo μέσα στην περιοχή, αυτός με την σειρά του “τροφοδότησε” τον Augusto, ο οποίος σούταρε εύστοχα για το 0-3.

Το γκολ για τον ΟΦΗ ήρθε στις καθυστερήσεις, με τον Nabi να σουτάρει και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Πασχαλάκη για το τελικό 1-3.