Ακολουθήστε την ομάδα

ΟΦΗ – ΠΑΟΚ 0-3

Την ήττα με σκορ 0-3 γνώρισε ο ΟΦΗ από τον ΠΑΟΚ στο “Θ. Βαρδινογιάννης», στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας την πρώτη τους ευκαιρία στο 4ο λεπτό. Ο Schwab σέντραρε για τον Murg, αυτός έδωσε στον Warda, που έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Waterman να διώχνει σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Krmencik σούταρε εντός περιοχής, με την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Waterman.

Ο ΟΦΗ είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο ματς στο 8ο λεπτό, όταν ο Στάικος σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Zivkovic.

Στο 11ο λεπτό Krmencik μπήκε στην περιοχή αλλά πλάσαρε άουτ, ενώ στο 20’ ο Τσέχος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Waterman.

Στο 22’ ο Ολλανδός γκολκίπερ σταμάτησε τον Τζόλη εκτός περιοχής με τον διαιτητή να του δίνει αρχικά κίτρινη κάρτα, όμως μετά από χρήση του VAR η απόφαση άλλαξε, με τον Παπαπέτρου να αποβάλλει τον τερματοφύλακα της ομάδας μας, αφήνοντας τον ΟΦΗ με 10 ποδοσφαιριστές.

Παρά την πίεση που άσκησε ο ΠΑΟΚ στην άμυνα του ΟΦΗ με παίκτη παραπάνω, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες, χωρίς σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στην πρώτη ευκαιρία που έκαναν στο β’ ημίχρονο, με κοντινή προβολή του Τζόλη. Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ, όταν μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας ο Varela πλάσαρε εύστοχα τον Σωτηρίου.

Στο 67’ η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Krmencik να πλασάρει από το ύψος της μικρής περιοχής τον Σωτηρίου, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 υπέρ της ομάδας του.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Waterman, Weiss, Βούρος (77′ Solis), Selimovic, Λυμπεράκης (26′ Σωτηρίου), Κοροβέσης (78′ Σουρνάκης), Βαφέας, Στάικος, Neira, Sturgeon (68′ Γρίβας), Sardinero (68′ Γιαννούλης).