ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 4-0 - Ofi FC

ΟΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα 4-0

Την πρώτη του νίκη στα playouts του πρωταθλήματος Stoiximan Super League πανηγύρισε το βράδυ του Σαββάτου (6/4) ο ΟΦΗ, επικρατώντας με σκορ 4-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης”.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό με τον Riera, ο οποίος “τροφοδοτήθηκε” από τον Μαρινάκη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από την “καρδιά” της μεγάλης περιοχής.

Ο ΟΦΗ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, ενώ στο 25′ βρέθηκε με αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς αποβλήθηκε ο Erramuspe. Συγκεκριμένα, ο ποδοσφαιριστής των φιλοξενούμενων δέχθηκε αρχικά κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Iseka, όμως έπειτα από έλεγχο του VAR, ο διαιτητής άλλαξε την απόφασή σε απευθείας κόκκινη.

Στο 45+4′ ο Baku βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ Γιάννινα και πλάσαρε εύστοχα για το 2-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το α’ ημίχρονο.

Στο 51′ ο Riera μπήκε στην περιοχή, βρέθηκε απέναντι από τον Nagy, όμως πλάσαρε άουτ. Επτά λεπτά αργότερα έγινε και το 3-0. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Thorarinsson, o Iseka με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Στο 66′ ο Iseka σκόραρε ξανά, ωστόσο, το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο ποδοσφαιριστής της ομάδας μας υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Στο 86ο λεπτό ο Phellype βρήκε τον Riera μέσα στην περιοχή, ο Ισπανός έκανε το σουτ και νίκησε τον Nagy για το τελικό 4-0.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Μαρινάκης (68′ Θεοδοσουλάκης), Thorarinsson, Βούρος, Λαμπρόπουλος (68′ Lucao), Mellado (68′ Bakic), Gallegos, Baku, Toral (68′ Mosquera), Riera, Iseka.