ΟΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1

Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν ΟΦΗ και ΠΑΣ Γιάννινα στο “Θ. Βαρδινογιάννης”, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League Interwetten.

Η ομάδα μας παρατάχθηκε με τον Waterman στην εστία, στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά τους Βούρο, Πασαλίδη, Γιαννούλη, Μπαλογιάννη, ο Mellado ήταν σε θέση αμυντικού χαφ, έχοντας μπροστά του τους Gallegos και Neira. Στα άκρα της επίθεσης ήταν οι Λάμπρου και Τσιλιανίδης (αριστερά και δεξιά αντίστοιχα), με τον van Duinen να βρίσκεται στην κορυφή.

Ο ΟΦΗ ήταν κυρίαρχος από την αρχή και παρέμεινε σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, δημιουργώντας συνεχώς απειλές προς την αντίπαλη εστία.

Στο 4′ και στο 16′ ο Σούλης είχε απάντηση στις προσπάθειες του Λάμπρου, ενώ στο 23′ η εξαιρετική ατομική ενέργεια του Neira σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι. Στο 39′, μετά από ωραία ενέργεια του Λάμπρου, ο van Duinen βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, χωρίς όμως να καταφέρει να τον νικήσει, με το 0-0 να παραμένει μέχρι τη λήξη του α’ ημιχρόνου.

Η ομάδα μας, η οποία συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο β’ ημίχρονο, απείλησε εκ νέου στο 48′, με το μακρινό σουτ του Neira να καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σούλη.

Παρά την σωρεία ευκαιριών του ΟΦΗ, ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν αυτός που κατάφερε να ανοίξει το σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα. Στο 54′ ο Perea, έφυγε γρήγορα στον χώρο, μπήκε στην περιοχή από αριστερά, προσπέρασε τον Πασαλίδη και πλάσαρε εύστοχα για το 0-1.

Στο 61′ η ομάδα μας είχε και δεύτερο δοκάρι, αυτή τη φορά με την κεφαλιά του Toral, ενώ στο 63′ ο Durmishaj με κεφαλιά από την “καρδιά” της αντίπαλης περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 90+3′ ο Nabi, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο ματς λίγα λεπτά νωρίτερα, έπιασε το σουτ στο όριο της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Σούλη για το τελικό 1-1, αφού πρώτα κόντραρε στον Erramuspe.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Waterman, Βούρος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Mellado (90′ Nabi), Gallegos (74′ Castaignos), Neira (61′ Toral), Τσιλιανίδης (61′ De Guzman), van Duinen (61′ Durmishaj), Λάμπρου.