Ακολουθήστε την ομάδα

ΟΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα 2-1

Με σκόρερ τους Sardinero και Solis o ΟΦΗ κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και να πάρει τη νίκη με 2-1 κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο “Θ. Βαρδινογιάννης”, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των play out της Super League.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Γρίβας απείλησε με δυνατό σουτ, ενώ στο 7′ ο Peersman απομάκρυνε την τελευταία στιγμή το σουτ του Sardinero.

Στο 23′ ο ΟΦΗ έχασε σημαντική ευκαιρία να προηγηθεί. Μετά από σέντρα του Μαρινάκη, ο Sturgeon πήρε την κεφαλιά, όμως ο Παντελάκης έδιωξε πάνω στην γραμμή του τέρματος.

Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι είχαν μια καλή στιγμή στο 39′ με το γυριστό σουτ του Ελευθεριάδη να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Waterman, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου. Ο Ελευθεριάδης έκανε το σουτ, ο Waterman απέκρουσε, όμως στην επαναφορά ο Παμλίδης από κοντά έκανε το 0-1.

Ο ΟΦΗ, ο οποίος έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης από τα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου, απείλησε στο 49′ με τον Sakor, το σουτ του όμως πέρασε εκτός εστίας.

Στο 52′ ο Sardinero εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κάργα, μπήκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ “κρέμασε” τον Lodygin, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 60′ η ομάδα μας κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Κάργα, φάση η οποία ελέγχθηκε στο VAR. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Solis, ο οποίος ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα, διαμορφώνοντας το 2-1 για τον ΟΦΗ.

Οι Ηπειρώτες έχασαν σημαντική ευκαιρία στo 77′ με τον Waterman να λέει “όχι” στο σουτ του Milinceanu, ενώ στο 88′ ο Souza βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Lodygin, χωρίς όμως να καταφέρει να τον νικήσει, με το 2-1 να παραμένει μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Waterman, Μαρινάκης, Διαμαντής, Βούρος, Λυμπεράκης, Sakor, Mellado, Solis (76′ λ.τ. Μπαλογιάννης), Sturgeon (82′ Νοικοκυράκης), Γρίβας (46′ Souza, 90′ λ.τ. Βαφέας), Sardinero.