Ακολουθήστε την ομάδα

ΟΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα 2-1

Ο ΟΦΗ νίκησε με σκορ 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Θ. Βαρδινογιάννης», σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League, πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη στην έδρα του στην φετινή διοργάνωση.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο α’ ημίχρονο, ο ΟΦΗ όμως ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ. Στο 20ο λεπτό ο Sardinero σούταρε, μετά από ωραίο γύρισμα του Weiss, ο Χουτεσιώτης απομάκρυνε, με τον Sturgeon να γίνεται κάτοχος της μπάλας και να την στέλνει στα δίχτυα της αντίπαλης εστίας για το 1-0.

Στο 28’ ο Neira σούταρε εκτός περιοχής, έδιωξε όμως ο Χουτεσιώτης.

Στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου οι Ηπειρώτες ισοφάρισαν με τον Ελευθεριάδη. Ο επιθετικός της ομάδας των Ιωαννίνων με σουτ από αριστερά εντός περιοχής, νίκησε τον Σωτηρίου για το 1-1, γκολ το οποίο μέτρησε μετά από χρήση του VAR.

Στο 65’ ο διαιτητής της αναμέτρησης έδωσε πέναλτι υπέρ του ΟΦΗ, μετά από ανατροπή του Neira από τον Κάργα. Ο Αργεντινός μέσος ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 2-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε ο αγώνας.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Weiss, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (75’ Λυμπεράκης), Mellado, De Guzman (35’ λ.τ. Sakor), Neira, Sturgeon (84’ Βούρος), Γρίβας (75’ Γιάννου), Sardinero.