ΟΦΗ – ΠΑΣ Λαμία 0-0

Ισόπαλοι χωρίς σκορ αναδείχθηκαν ΟΦΗ και Λαμία στο “Θ. Βαρδινογιάννης”, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League Interwetten.

Ο Epassy ήταν εκείνος που υπερασπίστηκε την εστία της ομάδας μας, για ένα ακόμη ματς, ενώ στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά ήταν οι Μαρινάκης, Βούρος, Πασαλίδης και Μπαλογιάννης. Την μεσαία γραμμή αποτέλεσαν οι Mellado, Gallegos και Neira. Στο δεξί άκρο της επίθεσης ήταν ο Λάμπρου, στο αριστερό ο Toral και στην κορυφή ο Castaignos.

Η Λαμία μπήκε πιο δυνατά στο ματς και είχε κάποιες καλές στιγμές, όπως το σουτ του Arabuli εντός περιοχής στο 2ο λεπτό, το οποίο “εξουδετέρωσε” ο Epassy.

Λίγο αργότερα, στο 10′, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, αφού μετά από σέντρα του Σκόνδρα, ο Nunez δεν κατάφερε τελευταία στιγμή να μπει στην πορεία της μπάλας.

O ΟΦΗ ισορρόπησε γρήγορα, φτάνοντας για πρώτη φορά στην αντίπαλη περιοχή στο 19′ με τον Μαρινάκη, τον οποίο πρόλαβε ο Romanic πριν σουτάρει.

Στο 31′ ο Λάμπρου σούταρε εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γκαραβέλη, ενώ το ίδιο συνέβη και στο 36′.

Η ομάδα μας έχασε σημαντική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 40ο λεπτό, όταν ο Μαρινάκης μπήκε από τα δεξιά γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, όπου βρισκόταν ο Toral, με τον Ισπανό να κάνει το σουτ το οποίο κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το α’ ημίχρονο, με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια χωρίς να έχουν σκοράρει.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ μπήκε πιο επιθετικά στο ματς, χάνοντας όμως σημαντικές ευκαιρίες. Η πρώτη ήταν μόλις στο 46′, με τον Neira να σουτάρει και τον Γκαραβέλη να του λέει “όχι”, στο 79′ ο Αργεντινός με σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι των φιλοξενούμενων, ενώ στο 89′ ο Μπαλογιάννης μπήκε στην περιοχή από αριστερά και βρέθηκε μόνος του μπροστά στον Γκαραβέλη, ο οποίος κατάφερε και πάλι να κρατήσει ανέπαφη την εστία του, με το 0-0 να παραμένει μέχρι τη λήξη.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Epassy, Μαρινάκης, Βούρος, Πασαλίδης, Μπαλογιάννης, Mellado (84′ Selimovic), Gallegos, Neira (84′ van Duinen), Λάμπρου (61′ Kamau), Toral (75′ Nabi), Castaignos (61′ Durmishaj).